W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kongres Inclu(vi)sion: nowa wizja otwartego rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami

10.05.2023

To pierwsze w Polsce wydarzenie, którego celem jest poszerzenie otwartego dialogu i współpracy pomiędzy biznesem, administracją i organizacjami pozarządowymi w kierunku zwiększenia zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. W spotkaniu uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która przybliżyła możliwości wsparcia unijnego w tworzeniu dostępnego rynku pracy dla tych osób.

Grupa osób na scenie. Mężczyzna trzyma duży baner z napisem "Partnerstwo Incluvision". Obok niego stoi wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W latach 2014-2023 z Europejskiego Funduszu Społecznego objęliśmy wsparciem blisko 600 tys. osób z niepełnosprawnościami

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak wyjaśniła sekretarz stanu, liczba ta stanowi sześć proc. wszystkich uczestników wsparcia w unijnych programach regionalnych i krajowych.

W programie krajowym Wiedza, Edukacja i Rozwój wyodrębniliśmy osobne działania skierowane na aktywizację zawodową i poprawę jakości miejsc pracy osób z niepełnosprawnościami. Ze wsparcia skorzystało 8 tys. osób, a w ciągu pół roku od zakończenia projektów blisko 45 proc. z nich podjęło pracę

– dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Unijne wsparcie z nowego budżetu

W rozpoczynającej się nowej perspektywie finansowej 2021-2027 chcemy kontynuować wdrażanie zmian i wspieranie zwiększania aktywności osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.

Wydzieliliśmy osobną oś programu krajowego skierowaną tylko na ten cel. Znalazły się tam działania przygotowujące grunt dla aktywności osób z niepełnosprawnościami z zakresu dostępności, ale też wprost pomagające przezwyciężyć bariery w zakresie podejmowania pracy i uczestnictwa w życiu społecznym

– podkreśliła wiceminister.

Ważnym elementem stwarzającym szanse rozwojowe dla osób z niepełnosprawnościami jest Program Dostępność Plus. Od uruchomienia programu w 2018 r., zostało zrealizowanych ponad 100 inicjatyw, a drugie tyle jest w trakcie realizacji. Na inwestycje, które zwiększają dostępność w naszym otoczeniu, przeznaczyliśmy na ponad 16 mld zł.

Partnerstwo Inclu(vi)sion

Podczas Kongresu zainaugurowano szerokie Partnerstwo na rzecz wsparcia i promocji zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

Rekomendowane kierunki zmian na rynku pracy został ujęty w deklaracji. Dokument zobowiązuje między innymi do starań na rzecz zwiększenia wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Polsce do 40 proc. w perspektywie 2030 r., wspieranie badań służących identyfikacji barier oraz szans w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz promocji zasad dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Deklarację współpracy podpisała również wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Udział w poszczególnych działaniach i celach Partnerstwa jest dobrowolny i zależy od specyfiki i zakresu działania danego podmiotu

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}