W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs na realizację zadania publicznego „Wsparcie dla ukraińskich mikro i MSP, w szczególności dla firm będących w fazie „start-up”

07.05.2021

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej - na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” – ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego polegającego na wdrożeniu programu wsparcia dla ukraińskich mikro i małych oraz średnich przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem firm w fazie start-up. Do składania ofert w konkursie zaprasza się organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

​​​​​​​Uprzejmie informujemy, że przyczyn formalnych wydłuża się czas na ocenę ofert do dnia 25 czerwca br. 
 

  1. Rodzaj zadania publicznego

 

Zadanie publiczne będące przedmiotem konkursu ofert dotyczy wsparcia dla ukraińskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), w szczególności w fazie start-up.

 

Zadanie publiczne będące przedmiotem konkursu ofert będzie realizowane w ramach działania projektowego pt. „Program wsparcia na ukraińskich MŚP w tym w szczególności firm w fazie start’up”, polegającym na wspieraniu i rozwoju ukraińskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, zwłaszcza projektów typu startup poprzez tworzenie sieci kontaktów z polskimi inwestorami, realizację szkoleń akceleracyjnych zwiększających ich kompetencje i szanse pozyskania inwestora oraz realizację konkursu dla ukraińskich start-up’ów. Więcej informacji o konkursie dla ukraińskich start-up’ów znajduje się w załączniku nr 1 do ogłoszenia. Zmiany zasad organizacji konkursu dla ukraińskich start-up’ów w latach 2022 i 2023 mogą ulec zmianie, jednak będą ustalane w porozumieniu z oferentem wybranym w niniejszym konkursie ofert.

 

 

Zadanie to jest częścią projektu pn. „Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości i konkurencyjności ukraińskich regionów” (zwanego dalej: „Projektem”) finansowanego w ramach polskiej współpracy rozwojowej MSZ i realizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (zwanego dalej: „MFiPR”).

 

Nadrzędnym celem tego zadania publicznego jest rozwój polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej. Bezpośrednim celem zadania publicznego jest stymulowanie zainteresowania ze strony ukraińskich mikro i MSP oraz grup wynalazców lub naukowców mających innowacyjne projekty biznesowe do udziału w konkursie dla ukraińskich start-up’ów, realizowanym w Projekcie oraz zwiększenie ich szans na sfinansowanie pomysłów biznesowych z polskich funduszy inwestycyjnych i innych źródeł finansowania innowacji poprzez organizację programu wsparcia obejmującego odpowiednie działania prowadzące do osiągnięcia wskazanych celów.

 

 

  1. Termin i warunki realizacji zadania publicznego

Zadanie publiczne będzie realizowane w 3 rocznych cyklach (w 2021, 2022 i 2023 r.) towarzyszących 3 konkursom dla ukraińskich start-up’ów. W każdym roku harmonogram realizacji zadania będzie skorelowany z harmonogramem realizacji konkursu dla start-up’ów, w taki sposób, aby działania zachęcające i przygotowujące  do udziału w konkursie zostały przeprowadzone przed i w trakcie trwania konkursu, a program wsparcia laureatów konkursu po ogłoszeniu wyników konkursu.

Cześć zadania obejmująca program wsparcia dla laureatów musi zostać zakończona w danym roku kalendarzowym. W 2023 r. realizacja całego zadania publicznego musi zakończyć się do dnia 15 grudnia.

  1. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania publicznego

Całkowita wartość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania publicznego wynosi 1 930 000  zł na okres od dnia podpisania umowy do 15 grudnia 2023 r. (pod warunkiem otrzymania finansowania na realizację projektu MFiPR ze środków MSZ).

 

W roku 2021 r. maksymalny poziom dotacji może wynieść 530 000 zł. Dokładna kwota dotacji na lata 2022 i 2023 r. będzie uzależniona od koncepcji realizacji zadania publicznego przedstawionej w ofercie, z zastrzeżeniem, że zakres proponowanych działań i ich koszt odpowiednio w 2022 i w 2023 r. powinny być porównywalne.

W przypadku wystąpienia oszczędności w pozostałych działaniach projektu łączna kwota dotacji na realizację zadania publicznego może ulec zwiększeniu w l. 2022 i 2023. W takim przypadku zostanie podpisany aneks do umowy dotacji.

  1. Zasady przyznawania dotacji

Dotacja zostanie przyznana tylko jednej organizacji, która złożyła ofertę spełniającą w najwyższym stopniu kryteria oceny ofert (zob. pkt 6).

Dotacja pokryje 100% kosztów realizacji zadania publicznego. Nie jest wymagane wniesienie wkładu własnego. Środki na realizację zadania publicznego będą przekazywane w rocznych transzach i mogą zostać przeznaczone wyłącznie na sfinansowanie wydatków niezbędnych do realizacji zadania publicznego, uwzględnionych w kalkulacji kosztów realizacji tego zadania.

W ramach dotacji można pokryć administracyjno-koordynacyjne koszty obsługi zadania publicznego, w łącznej wysokości nie przekraczającej 10% środków pochodzących z dotacji, z przeznaczeniem na:

    • koszty związane z obsługą administracyjną, finansowo-księgową, prawną, nadzorem i kontrolą realizacji zadania;
    • koszty związane z prowadzeniem korespondencji i utrzymaniem łączności;
    • zakup niezbędnych materiałów biurowych.
  1. Termin i sposób składania ofert

Ofertę należy złożyć do dnia  21 maja 2021 r. w zamkniętej kopercie z dopiskiem: Konkurs ofert na realizację zadania pn. „Wsparcie dla ukraińskich mikro i MSP, w szczególności dla firm będących w fazie start-up” w biurze podawczym MFiPR przy ul. Wspólnej 2/4, w Warszawie. Ofertę można przesłać pocztą lub kurierem w tym samym terminie (decyduje data wpływu). Biuro podawcze MFiPR pracuje w godz. 8.15 – 16.15 od poniedziałku do piątku.

Oferta powinna być sporządzona według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. poz. 2057). Formularz oferty w wersji edytowalnej stanowi załącznik nr 2 do ogłoszenia.

Do oferty należy dołączyć dokumenty potwierdzające upoważnienie do działania w imieniu oferenta przez osobę podpisującą ofertę. Wszystkie kserokopie powinny być potwierdzone za zgodność z oryginałem przez osobę upoważnioną do reprezentowania oferenta.

Oferta powinna być:

  • podpisana przez osobę upoważnioną albo osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu oferenta w sposób czytelny i opatrzona pieczęcią imienną;
  • złożona równolegle w tym samym terminie w 1 egzemplarzu w wersji papierowej, a także w wersji elektronicznej przesłana na adres e-mail: SekretariatDPT@mfipr.gov.pl ; wersja elektroniczna powinna zawierać skan oferty w wersji papierowej na formularzu oferty zgodnie z zał. nr 2 do ogłoszenia oraz kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania w pliku/arkuszu kalkulacyjnym (szablon tabeli kalkulacji kosztów stanowi załącznik nr 3 do ogłoszenia).

Złożone oferty nie podlegają uzupełnieniu ani korekcie.

Oferty niekompletne oraz złożone po terminie pozostawia się bez rozpatrzenia.

Oferta składająca się z formularza wniosku oraz załączników papierowych powinna być trwale zszyta w sposób uniemożliwiający jej dekompletację.

  1. Tryb i kryteria wyboru oferty i termin dokonania wyboru oferty

Oferty podlegają dwuetapowej ocenie (formalnej oraz merytorycznej).

1. Ocena formalna

Rejestracji złożonych ofert dokonuje Departament Programów Pomocowych (DPT) MFiPR.

Oceny formalnej dokonują pracownicy DPT weryfikując kompletność i prawidłowość złożenia oferty. Na tym etapie sprawdzeniu podlega spełnienie przez ofertę następujących warunków formalnych:

  1. terminowość złożenia;
  2. prawidłowość form złożenia i zastosowanego formularza;
  3. kompletność oferty, w tym dołączenie wymaganych załączników;
  4. posiadanie statusu organizacji pozarządowej albo podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
  5. podpisanie przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu oferenta.

Oferty, które nie spełnią wymogów formalnych, nie są kierowane do oceny merytorycznej.

2. Ocena merytoryczna

Oceny merytorycznej dokonuje Komisja konkursowa powołana, w drodze zarządzenia, przez Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zgodnie z art. 15 ust. 2a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Komisja konkursowa przeprowadzi ocenę merytoryczną ofert poprzez przyznanie odpowiedniej liczby punktów na podstawie następujących kryteriów:

 

 

 

p.

Kryteria oceny merytorycznej

Skala ocen

1.

Ocena wartości merytorycznej oferty (0-18 pkt):

 

trafność zaproponowanych działań w ofercie w odniesieniu do wskazanych celów zadania publicznego dla ukraińskich start-up’ów

0-4 pkt

innowacyjność oraz atrakcyjność form realizacji zadania publicznego

0-8 pkt

spójność zaplanowanych działań z terminami realizacji zadania publicznego

0-2 pkt

zakładane rezultaty realizacji zadania publicznego

0-4 pkt

2.

Ocena możliwości realizacji zadania publicznego (0-16 pkt):

 

możliwości kadrowe i organizacyjne oferenta (w tym liczba i doświadczenie zespołu projektowego, sposób zarządzania projektem przez oferenta)

0-4 pkt

dotychczasowe doświadczenia oferenta w realizacji działań na rzecz przedsiębiorców

0-4 pkt

dotychczasowe doświadczenia oferenta w realizacji działań na terenie Ukrainy

0-4 pkt

dotychczasowe doświadczenia oferenta w realizacji działań w partnerstwie z organami administracji rządowej

0-4 pkt

3.

Ocena kalkulacji kosztów (0-6 pkt)

 

przejrzystość i spójność przewidywanych kosztów realizacji zadania z planowanymi działaniami

0-2 pkt

realność kosztów: zasadność uwzględnienia poszczególnych pozycji w kosztorysie

0-2 pkt
 

 

realność kosztów: uzasadnienie wysokości poszczególnych pozycji w kosztorysie

0-2 pkt

 

Suma punktów

0-40 pkt

 

Komisja konkursowa oceni każdą złożoną ofertę poprzez przyznanie punktacji w odniesieniu do każdego kryterium oceny. Oferta może uzyskać maksymalnie 40 pkt. Po dokonaniu oceny ofert Komisja konkursowa sporządzi listę rankingową. Oferta, która uzyska największą liczbę punktów, zostanie zarekomendowana Ministrowi Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej do zlecenia realizacji zadania publicznego.

 

Wyniki otwartego konkursu ofert zostaną ogłoszone nie później niż do dnia
4 czerwca 2021 r.:

  • w Biuletynie Informacji Publicznej;
  • na stronie internetowej MFiPR;
  • w siedzibie MFiPR w miejscu przeznaczonym na zamieszczanie ogłoszeń.

Procedura konkursowa nie przewiduje możliwości wnoszenia odwołań.

W terminie do 30 dni od dnia ogłoszenia wyników otwartego konkursu oferenci mogą składać wnioski o uzasadnienie wyboru albo odrzucenia oferty.

 

Otwarty konkurs ofert podlega unieważnieniu, jeżeli:

  • nie zostanie złożona żadna oferta;
  • MFiPR nie otrzyma finansowania na realizację projektu ze środków MSZ;
  • żadna ze złożonych ofert nie uzyska co najmniej 20 pkt w ramach oceny merytorycznej.
  1. Zawarcie umowy

Umowa z wyłonioną w drodze konkursu organizacją pozarządową lub podmiotem wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zostanie zawarta niezwłocznie po ogłoszeniu wyników tego konkursu. Umowa zostanie zawarta przy wykorzystaniu wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań .

 

Załącznikami do umowy będą zaktualizowany harmonogram i kosztorys realizacji zadania (adekwatny do przyznanej kwoty dotacji). Zmiana treści umowy (w tym załączników) może nastąpić na pisemny wniosek zleceniobiorcy złożony do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej niezwłocznie po zaistnieniu okoliczności uzasadniających wprowadzenie zmiany, jednak przed upływem terminu wykonania zadania publicznego określonego w umowie.

 

W przypadku przyznania kwoty mniejszej niż wnioskowana, Oferent zobowiązany jest do złożenia skorygowanej kalkulacji kosztów i harmonogramu (uwzględniającej wysokość przyznanych środków) na realizację zadania publicznego według wzoru określonego w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.

 

  1. Zrealizowane przez MFiPR w 2019 i 2020 r. zadania publiczne tego samego rodzaju

W latach 2018-2020 r. MFiPR realizował zadanie publicznego tego samego rodzaju.

Zadanie publiczne realizowane na podstawie umowy na realizację zadania publicznego, o którym mowa w art. 16 ust 1 i 6 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przez Fundację Fundusz Współpracy w latach 2018-2020 stanowiło część projektu MFiPR na rzecz Ukrainy pt. „Wzrost konkurencyjności ukraińskich regionów oraz rozwój polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej” realizowanego ze środków polskiej pomocy rozwojowej MSZ. Głównym celem zadania publicznego było wzmocnienie polsko – ukraińskiej współpracy gospodarczej, poprzez zainicjowanie, pogłębienie i umożliwienie nawiązania relacji biznesowych pomiędzy przedstawicielami polskiego środowiska wsparcia innowacji a ukraińskimi zespołami projektowymi rozwijającymi innowacyjne projekty biznesowo-technologiczne.

 

Załączniki:

  1. Opis konkursu dla ukraińskich start-up’ów
  2. Formularz oferty
  3. Formularz kalkulacji kosztów

Materiały

Zal1​_Opis​_konkursu​_dla​_ukrainskich​_startupow
Zal1​_Opis​_konkursu​_dla​_ukrainskich​_startupow.pdf 0.46MB
Zal2​_Formularz​_oferty​_konkurs​_MFiPR​_Ukraina
Zal2​_Formularz​_oferty​_konkurs​_MFiPR​_Ukraina.pdf 0.58MB
Zal3​_Formularz​_kalkulacji​_kosztów
Zal3​_Formularz​_kalkulacji​_kosztów.xlsx 0.04MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
07.05.2021 11:15 Norbert Guliński
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Norbert Guliński/Tatiana Beck-Sadowska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Konkurs na realizację zadania publicznego „Wsparcie dla ukraińskich mikro i MSP, w szczególności dla firm będących w fazie „start-up” 3.0 29.07.2021 17:24 Magdalena Gawlas
Konkurs na realizację zadania publicznego „Wsparcie dla ukraińskich mikro i MSP, w szczególności dla firm będących w fazie „start-up” 2.0 26.05.2021 09:55 Norbert Guliński
Konkurs na realizację zadania publicznego „Wsparcie dla ukraińskich mikro i MSP, w szczególności dla firm będących w fazie „start-up” 1.0 07.05.2021 11:15 Norbert Guliński

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}