W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krąg przyjaciół dostępności coraz większy

22.04.2024

Partnerstwo na rzecz dostępności to ważna inicjatywa, która istotnie uzupełnia działania realizowane przez MFiPR, służące promocji dostępności w wielu sektorach. To także nasze wspólne zobowiązanie do działania na rzecz wszystkich osób ze szczególnymi potrzebami – mówiła wiceministra Monika Sikora podczas spotkania sygnatariuszy Partnerstwa na rzecz dostępności i uroczystości podpisania dokumentu przez kolejnych partnerów. Dzisiaj do Partnerstwa na rzecz Dostępności przystąpiło osiem nowych podmiotów.

Krąg przyjaciół dostępności coraz większy

Od ponad sześciu lat Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej realizuje program Dostępność PL. Już  267 organizacji, firm i instytucji podjęło wyzwanie i uczestniczy w Partnerstwie na rzecz Dostępności.

Nowymi ambasadorami dostępności, którzy zobowiązali się do podejmowania wspólnych wysiłków na rzecz poprawy jakości życia osób o szczególnych potrzebach, zostali:

  • ARH+ Sp. z o.o
  • Fundacja Avalon
  • Rzecznik Finansowy
  • MIGAM S.A.
  • Coach360
  • Fundacja Aktywności Zawodowej
  • Profiwindy Sp. z o.o.
  • CWI Rafał Kowalski.

Wkraczamy w nowy, ważny moment dla rozwoju dostępności związany z wdrażaniem Ustawy o zapewnianiu spełniania wymogów dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Sejm przed tygodniem przyjął dokument, zwany Polskim Aktem o Dostępności który transponuje do polskiego prawa Dyrektywę UE – Europejski Akt o Dostępności

– mówiła wiceministra Monika Sikora.

Dostępność zyskuje więc nowe, bardzo ważne pole oddziaływania w sferze rynkowej. To kolejny kamień milowy na drodze do tego, by dostępność była wdrażana naturalnie w wielu obszarach gospodarki i nie była traktowana jako dodatkowe wymaganie

– dodała.

Instytucje oraz firmy, które już dołączyły do Partnerstwa na rzecz dostępności kierują się ideą dostępności i równego traktowania. Wspólnie dążą do wyrównania szans i dostępu wszystkich obywateli do otoczenia fizycznego, społecznego, kulturalnego, rekreacji, wypoczynku, sportu, opieki zdrowotnej, edukacji, pracy, transportu, informacji i środków komunikacji.

Podczas spotkania przedstawiono informacje nt. wdrażania Ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.

Omówione zostały główne kierunków działań na rzecz dostępności, jakie są planowane w 2024 r.

Przedstawiciele nowych podmiotów ale również tych będących już w Partnerstwie – Fundacja Vis Maior Pies Przewodnik, Fundacji Kultury Bez Barier i Instytutu Transportu Samochodowego – podzielili się informacjami nt. realizowanych projektów.

Wydarzenie było również okazją do zaprezentowania wyników ankiety nt. preferowanych, wśród sygnatariuszy Partnerstwa kierunków rozwoju współpracy w ramach Partnerstwa. Dyskutowano na temat nowych pomysłów dotyczących wdrażania dostępności i udoskonalania już funkcjonujących inicjatyw.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}