W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowa Polityka Miejska – weź udział w konsultacjach

30.10.2020

Jak według Ciebie powinny rozwijać się miasta? Chcemy poznać Twoje zdanie! Do 12 listopada prowadzimy konsultacje założeń do aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej (KPM). To dokument, który określa planowane działania administracji rządowej dotyczące polityki miejskiej. Aby wziąć udział w konsultacjach wystarczy wypełnić formularz.

Na grafice zdjęcie wieżowców, a nad nim napis: Aktualizujemy Krajową Politykę Miejską, do 12 listopada weź udział w konsultacjach.

W Polsce około 60 proc. osób mieszka w miastach. Miasta z jednej strony są miejscami koncentracji nauki, usług publicznych i biznesu oraz kreowania rozwoju gospodarczego. Z drugiej na obszarach miejskich skupia się wiele problemów społecznych, gospodarczych i przestrzennych. Drogowskazem do zrównoważonego rozwoju dla miast ma być Krajowa Polityka Miejska 2030

– podkreśla wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Czym jest KPM?

Krajowa Polityka Miejska jest adresowana do wszystkich polskich miast. Jej głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. W dokumencie znajduje się szeroka paleta rozwiązań, narzędzi i instrumentów, które w sposób elastyczny mogą być wykorzystane przez miasta różnej wielkości i położenia. Ma za zadanie wskazać, gdzie, i jak możliwe jest zwiększenie efektywności działań instytucji publicznych, a także prywatnych i społecznych, tak, aby sprawniej osiągać cele polityki miejskiej.

W KPM wytyczone są kierunki rozwoju miast, które mają być miejscami przyjaznymi dla mieszkańców oraz być atrakcyjne do prowadzenia biznesu przez przedsiębiorców. Polskie miasta powinny rozwijać się w sposób zrównoważony przy jednoczesnym stawaniu się motorami rozwoju w skali regionalnej i lokalnej. Aby osiągnąć ten cel należy się skupić na m.in. przeciwdziałaniu chaosowi przestrzennemu, angażowaniu mieszkańców w zarządzanie miastami, tworzeniu zrównoważonej mobilności miejskiej czy podejmowaniu w miastach działań na rzecz niskoemisyjności i efektywności energetycznej.

Po co aktualizacja KPM?

Aktualizacja Krajowej Polityki Miejskiej ma dostosować ją do najnowszych priorytetów rozwojowych w Polsce i międzynarodowych trendów w rozwoju miast. Aktualizacja Krajowej Polityki Miejskiej zmieni perspektywę jej funkcjonowania z 2023 na 2030 rok.

Na przestrzeni pięciu lat od przyjęcia KPM 2023, wzmocniły się pewne trendy w polityce miejskiej, które powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w KPM 2030. W szczególności, w większym niż dotychczas stopniu, należy pogłębić kwestie związane z jakością powietrza, zmian klimatycznych, Smart Cities czy wzmacniania odporności miast na kryzysy społeczno-gospodarcze i środowiskowe.

Założenia aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej 2023 znajdują się na stronie Funduszy Europejskich.

Weź udział w konsultacjach

Aby wziąć udział w konsultacjach założeń aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej, wystarczy wypełnić formularz,  a następnie przesłać go na adres miasta@mfipr.gov.pl do 12 listopada 2020 roku.

Pytania w formularzu dotyczą między innymi oceny identyfikacji potrzeb i uwarunkowań aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej oraz trafności wyzwań sformułowanych w założeniach.

{"register":{"columns":[]}}