W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzyresortowe rozmowy o dostępności

20.05.2021

Przegląd i podsumowanie działań podejmowanych w ciągu ostatnich 2,5 roku realizacji Programu Dostępność Plus było tematem spotkania wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z koordynatorami dostępności z pozostałych resortów.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak siedzi przy biurku przed komputerem. Za plecami ścianka z logo Programu Dostępność Plus oraz MFiPR, a także flagi Polski i UE.

Od 2019 r. przeznaczyliśmy 8,7 mld zł na działania związane ze zwiększaniem dostępności.  Podjęliśmy ponad 100 inicjatyw na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami

– powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Niewątpliwym sukcesem Programu jest zwrócenie uwagi na kwestie dostępności i tego, że zmiany są potrzebne w każdej dziedzinie naszego życia, a także w podejściu do osób ze szczególnymi potrzebami.

Do naszej inicjatywy przystąpiło już blisko 220 Partnerów, w tym wielu przedsiębiorców, samorządów czy organizacji pozarządowych. Widzę i doceniam zaangażowanie koordynatorów z innych ministerstw

– dodała sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).

Oprócz niewątpliwych sukcesów, pozostaje jednak wiele wyzwań na przyszłość. Spotkanie z koordynatorami było okazją do wyciągnięcia wniosków z dotychczasowej współpracy oraz pokazania planów na kolejne lata.

Obecnie jesteśmy na etapie, w którym zgodnie z założeniami Programu planujemy jego ewaluację. Odbędzie się ona jeszcze w tym roku

– wyjaśniła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Eksperci MFiPR rekomendowali również rozwiązania, które przyczynią się do zwiększenia dostępności. Jednym z nich jest stosowanie na szerszą skalę kryteriów dostępności w już prowadzonych programach, konkursach, czy projektach inwestycyjnych poszczególnych. Pozwoli to poszerzyć zakres oddziaływania Programu i zwiększy szansę że wszystkie inwestycje będą realizowane z myślą o różnych potrzebach ich użytkowników. Kolejnym zaleceniem było uwzględnianie aspektów dostępności także w nowych aktach prawnych, analizach, czy ocenie skutków regulacji.

W spotkaniu wzięli udział wiceministrowie oraz kadra kierownicza resortów: zdrowia, rozwoju, pracy i technologii, infrastruktury, edukacji i nauki, rodziny i polityki społecznej, spraw wewnętrznych i administracji oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

{"register":{"columns":[]}}