W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Grzegorz Puda z wizytą w Brukseli

22.12.2021

Stan prac nad Umową Partnerstwa i programami na nową perspektywę 2021-27 był głównym tematem rozmów ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy w Brukseli. Spotkanie z komisarzem Nicolasem Schmitem poświęcone było podsumowaniu dotychczasowego dialogu nieformalnego w obszarze Europejskiego Funduszu Społecznego i ustaleniu szczegółów dalszych prac. Spotkanie z komisarz Elisą Ferreirą dotyczyło prac nad Umową Partnerstwa, którą przyjął już rząd i przekazał do formalnej akceptacji przez Komisję Europejską.

komisarz Elisa Ferreira i minister Grzegorz Puda pozują do pamiątkowego zdjęcia

Głównym wyzwaniem na najbliższe miesiące jest rozpoczęcie wdrażania funduszy polityki spójności na lata 2021-2027

– mówił minister Grzegorz Puda.

Prace nad Umową Partnerstwa zostały zakończone. Rząd przyjął Umowę Partnerstwa, która stanowi mandat negocjacyjny strony polskiej z Komisją Europejską. Umowa Partnerstwa została przekazana oficjalnie służbom Komisji Europejskiej 15 grudnia. Przed nami oficjalne negocjacje Umowy Partnerstwa.

Niedługo zakończymy także proces konsultacji nad przyszłym kształtem krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Prawie wszystkie programy krajowe i regionalne zostały już uzgodnione z partnerami społecznymi. W przypadku programów krajowych stan prac nad nimi jest już bardzo zaawansowany. Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki został już przyjęty przez rząd. Szacujemy, że większość programów zostanie przekazana do KE w 2022 roku.

Minister Grzegorz Puda zwrócił uwagę na elastyczność, jaką państwom członkowskim daje prawodawstwo europejskie w zakresie transferu środków pomiędzy funduszami. Podkreślił niezwykle istotną wagę jaką polski rząd przykłada do kwestii społecznych, w tym zwłaszcza opieki nad najmłodszymi dziećmi, która jest jednym z istotniejszych elementów Polskiego Ładu. Zwrócił również uwagę na konieczność zapewnienia odpowiednio wysokiego finansowania dla kwestii związanych z transformacją energetyczną w kontekście wyzwań w tym zakresie przed jakimi stoi obecnie Polska. Obie strony wyraziły gotowość do dalszych rozmów i kompromisów w ramach procesu negocjacji Umowy Partnerstwa i programów finansowanych z EFS+.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}