W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jarosińska-Jedynak na Konwencie Marszałków Województw RP

31.07.2020

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, wzięła zdalny udział w Konwencie Marszałków, który 31 lipca odbył się w Lubniewicach w województwie lubuskim. Rozmowy dotyczyły między innymi sytuacji gospodarczej w Europie spowodowanej przez pandemię oraz funkcjonowania służby zdrowia w rzeczywistości covidowej.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas Konwentu Marszałków Województw RP, siedzi przed monitorem komputera.

Pierwsza część spotkania, w której wzięła udział szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej, dotyczyła kwestii europejskich. Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej mówił o mechanizmie REACT-EU i przygotowaniu okresu programowania na lata 2021-2027. Z kolei wystąpienie minister Jarosińskiej-Jedynak dotyczyło Wieloletnich Ram Finansowych i Krajowego Planu Odbudowy.

Lipcowy szczyt Rady Europejskiej zakończył się przyjęciem największego budżetu w historii Unii na lata 2021-2027. Z tej puli Polska otrzyma 750 miliardów złotych. To dla nas ogromny zastrzyk finansowy, dzięki któremu będziemy mogli wyjść obronną ręką z kryzysowej sytuacji, która jest szczególnie widoczna w gospodarce, spowodowanej przez pandemię. To ambitny budżet UE i niewątpliwie sukces negocjacyjny Polski . Cieszy nas również to, że w nowej perspektywie finansowej możemy liczyć na większą elastyczność we wdrażaniu środków na politykę spójności. Będzie to między innymi możliwość transferu środków między kategoriami regionów – mówiła podczas wystąpienia minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Krajowy Plan Odbudowy to program, którego celem jest właściwa reakcja na problemy spowodowane przez pandemię. Inwestycje, które znajdą się w KPO, mają wspierać odbudowę gospodarki, wzrost jej potencjału i przywrócenie miejsc pracy. KPO ma również proponować przekształcenie w kierunku zielonej gospodarki i transformacji cyfrowej – podkreśliła szefowa MFiPR.

Kolejne dwa konwenty marszałków są zaplanowane na wrzesień i listopad tego roku.