W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pomoże w stworzeniu łódzkiego Centrum Kreatywności i Nowych Technologii

11.01.2021

Zaprojektowanie, budowa i utrzymanie techniczne Centrum Kreatywności i Nowych Technologii na Starym Rynku w Łodzi to cel projektu, który zwyciężył w konkursie „Osiągnij sukces z PPP” w kategorii „Przyjazne Otoczenie”. Dziś została podpisana umowa na wsparcie doradcze tego projektu przez ekspertów zewnętrznych oraz ekspertów z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Miasto uzyska wsparcie na wszystkich etapach realizacji inwestycji w kwestiach prawnych, technicznych oraz finansowo-ekonomicznych, zgodnie z obowiązującą praktyką, prowadzone w oparciu o Wytyczne PPP wypracowane przez ministerstwo. W wydarzeniu udział wziął wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Od lewej wiceminister Waldemar Buda, który trzyma w ręku teczkę z orłem, wita się łokciem z przedstawicielem Centrum Kreatywności i Nowych Technologii.

Projekt z Łodzi nagrodzony

Centrum Kreatywności i Nowych Technologii na Starym Rynku w Łodzi to ważny projekt dla miasta.  Ma to być miejsce, w którym kultura, sztuka i technologia będą się wzajemnie uzupełniać, tak aby stać się bardziej dostępnymi dla odbiorców. Projekt powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Dzięki wygranej w konkursie na wszystkich etapach realizacji inwestycji zapewnimy kompleksowe wsparcie doradcze – prawne, techniczne, ekonomiczne – które w pełni sfinansuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

– podkreśla wiceminister Waldemar Buda.

Projekt ma pomóc w reintegracji Starego Rynku z miastem. Mają temu posłużyć nowe technologie wykorzystywane do upowszechniania działalności kulturalnej, artystycznej i społecznej.

Nowy budynek będzie również przyjazny dla środowiska. Realizacja projektu ma wesprzeć działania rewitalizacyjne zapoczątkowane przez miasto.

Szacunkowa wartość inwestycji  to około 100 mln zł.

Konkurs „Osiągnij sukces z PPP”

We wrześniu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs na najlepsze projekty realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Spośród 22 zgłoszonych pomysłów kapituła konkursowa wybrała trzy zwycięskie. To inwestycje, które powstaną w Katowicach, Łodzi i Włocławku. Wyniki zostały ogłoszone w połowie grudnia.

Konkurs „Osiągnij sukces z PPP” został zorganizowany w trzech kategoriach – „Zielone Inwestycje”, „EkoBudynki” i „Przyjazne Otoczenie”. Samorządy, jednostki administracji rządowej oraz instytucje z sektora finansów publicznych mogły w nim zgłaszać projekty przedsięwzięć, które zostaną zrealizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jednym z najważniejszych kryteriów podczas oceny projektów było to, czy przedsięwzięcie przyczynia się do zrównoważonego rozwoju środowiska, jego ochrony i poprawy stanu klimatu.

Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne?

PPP można zdefiniować jako wspólną inicjatywę partnerów z sektora publicznego i prywatnego dzielących się ryzykiem i odpowiedzialnością za realizację przedsięwzięcia, którego celem jest zwiększenie jakości usług publicznych.

W odróżnieniu od tradycyjnej formy realizacji inwestycji, formuła PPP zakłada wieloletnią współpracę, w ramach której partner prywatny jest zaangażowany w projektowanie, budowę, finansowanie (w całości lub w części) oraz utrzymanie infrastruktury. Partnerstwo publiczno-prywatne może być stosowane w wielu sektorach, na przykład w służbie zdrowia (szpitale, przychodnie), oświacie (przedszkola, szkoły), kulturze (muzea) czy transporcie (infrastruktura drogowa, transport publiczny).

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pełni funkcję centralnej jednostki PPP w Polsce oraz wdraża politykę rządu w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. Doradza instytucjom publicznym realizującym inwestycje w formule PPP, a także tym, które planują realizację takich projektów. Cyklicznie organizuje również szkolenia i warsztaty oraz spotkania na platformie e-learningowej.

Więcej informacji na stronie partnerstwa publiczno-prywatnego.