W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Negocjacje kontraktu programowego z marszałkiem województwa mazowieckiego. Pierwsza runda rozmów za nami

17.05.2021

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi prace programowe dla budżetu UE, który trafi do Polski w latach 2021-2027. Umowa Partnerstwa przewiduje, że około 40 proc. środków z polityki spójności będzie inwestowane w ramach programów regionalnych zarządzanych przez marszałków województw. 75 proc. tych pieniędzy zostało już podzielonych, a 25 proc. przeznaczono na rezerwę programową do podziału w czasie negocjacji kontraktów programowych. Spotkanie wiceministra Waldemara Budy z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem kończy pierwszą rundę rozmów z wszystkimi 16 regionami.

wiceminister Waldemar Buda uczestniczy w zdalnym spotkaniu z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem

Fundusze Europejskie z nowego rozdania trafią na Mazowsze z uwzględnieniem statystycznego podziału województwa mazowieckiego na dwa subregiony o różnym stopniu rozwoju. Takie rozwiązanie ma zapobiegać sztucznemu zawyżaniu przez aglomerację warszawską wskaźników rozwoju całego województwa

- przypomniał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Mazowieckie na początek otrzyma 1,67 mld euro na program regionalny, w tym do regionu stołecznego (Warszawy i 9 okalających ją powiatów) trafi 112 mln euro. Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. Województwo ma szansę na więcej, bo do rozdysponowania jest jeszcze 7,1 mld euro na programy regionalne wszystkich województw.

Mazowieckie otrzyma również wsparcie z Funduszu Odbudowy i programów krajowych. Nowością jest możliwość skorzystania przez słabiej rozwiniętą część Mazowsza z funduszy następcy programu dla Polski Wschodniej, którego budżet to 2,5 mld euro.

Skuteczna polityka spójności

Podziału statystycznego Mazowsza na potrzeby inwestowania funduszy unijnych dokonano już w 2018 roku, ale zostanie zastosowany po raz pierwszy w perspektywie 2021-2027. Województwo zostało podzielone na dwa subregiony. Pierwszy z nich to region warszawski stołeczny, który obejmuje Warszawę wraz z dziewięcioma okalającymi ją powiatami. Drugi to pozostała część województwa. Takie rozwiązanie zastosowano, by bogaty region stołeczny nie zawyżał sztucznie wskaźników rozwoju całego województwa i tym samym nie ograniczał mniej rozwiniętym obszarom dostępu do funduszy unijnych.

Mazowsze zyskuje, bo będzie mogło korzystać także ze zwiększonej do 2,5 mld euro puli środków specjalnego programu dla województw z następcy programu Polska Wschodnia. Region skorzysta też z programów krajowych i Funduszu Odbudowy

- podkreśla Waldemar Buda.

Harmonogram działań

Spotkanie z województwie mazowieckim kończy pierwsza rundę spotkań inaugurujących negocjacje kontraktów programowych z marszałkami szesnastu województw, podczas której przedstawione zostały koncepcje rozwoju regionów w perspektywie roku 2030. Dalsza dyskusja będzie odbywać się na poziomie roboczym, a do końca czerwca Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje zaprezentować podział rezerwy programowej. Znajdzie on odzwierciedlenie w Umowie Partnerstwa, którą Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekaże do Komisji Europejskiej w drugiej połowie roku.

{"register":{"columns":[]}}