W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa perspektywa funduszowa dla Warmii i Mazur. Konsultacje Umowy Partnerstwa

05.02.2021

We wszystkich województwach Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) organizuje spotkania online w ramach konsultacji projektu Umowy Partnerstwa. To najważniejszy dokument określający, w co zostaną zainwestowane Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. 5 lutego odbyło się spotkanie dla samorządowców, przedsiębiorców i mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. W nowej perspektywie UE region otrzyma 1,228 miliard euro na program regionalny. Skorzysta również ze wsparcia w ramach programu dla Polski Wschodniej, programów krajowych i Funduszu Odbudowy.

Minister Waldemar Buda przemawia przy mównicy, za nim flagi Polski i UE oraz napis Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

W spotkaniu konsultacyjnym z przedstawicielami województwa warmińsko-mazurskiego wziął udział Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Województwo warmińsko-mazurskie bardzo sprawnie realizuje obecny program regionalny. Jednak jako jedno ze słabiej rozwiniętych regionów Polski ma jeszcze do odrobienia spory dystans rozwojowy. Pomogą w tym fundusze unijne i środki krajowe. Chcemy inwestować między innymi w nowe drogi, szklaki kolejowe, infrastrukturę turystyczną, tak istotną dla Krainy Wielkich Jezior, i szeroko rozumiany kapitał społeczny

– mówił podczas piątkowych konsultacji wiceminister Waldemar Buda.

Pieniądze dla regionu

Już teraz wiadomo, że – zgodnie z propozycjami zawartymi w Umowie Partnerstwa – w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 marszałek województwa warmińsko-mazurskiego będzie miał do dyspozycji 1,228 miliarda euro na program regionalny.

W puli środków programów regionalnych jest jeszcze 7,1 miliarda euro do podziału między wszystkie województwa w ramach uzgodnień kontraktu programowego. Kluczowe projekty, zgłoszone przez marszałków do kontraktów programowych, mogą liczyć na dodatkowe fundusze. Negocjacje kontraktu programowego rozpoczną się w najbliższym czasie.

Ponadto województwo warmińsko-mazurskie będzie jednym z sześciu województw, które otrzymają wsparcie z kontynuowanego programu dla Polski Wschodniej. Łącznie do rozdysponowania w programie będzie 2,5 miliarda euro.

Warmia i Mazury będą mogły też liczyć na finansowanie projektów z Funduszu Odbudowy. Wkrótce rozpoczniemy konsultacje Krajowego Planu Odbudowy

– zapowiedział wiceminister Buda.

Dodał również, że wszystkie programy, z których będzie mogło skorzystać województwo, przyczynią się do kontynuowania pozytywnej transformacji regionu i poprawy jakości życia jego mieszkańców.

Programujemy najbliższe lata

Podobnie jak w latach 2014-2020 również w nowej perspektywie około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. Łącznie w ramach polityki spójności i FST Polska ma do dyspozycji 76 miliardów euro.

Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

W najbliższych latach fundusze unijne wraz z pieniędzmi z budżetu państwa będą wspierać najważniejsze potrzeby Polski. Będziemy inwestować w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i kapitał społeczny

– wyliczał wiceminister.

Co po konsultacjach?

Na szczeblu unijnym kończą się prace nad rozporządzeniami na nową perspektywę. Polska jest na etapie konsultacji społecznych projektu Umowy Partnerstwa.

Uwagi do założeń przedstawionych w Umowie Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego za pomocą formularza dostępnego na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl.

Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską.

{"register":{"columns":[]}}