W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe instrumenty wsparcia innowacyjności przedsiębiorstw zwiększą bezpieczeństwo kraju

29.05.2025

Komisja Europejska wydała zgodę na utworzenie dwóch nowych instrumentów - Funduszu Wsparcia Technologii Krytycznych oraz Funduszu Transformacji Cyfrowej i Przyjaznej dla Środowiska.

Na grafice napis: Nowe formy wsparcia innowacyjności przedsiębiorstw zwiększą bezpieczeństwo kraju

Komisja Europejska przyjęła wniesione przez nas zmiany w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Otwieramy nowy etap we wsparciu polskiej przedsiębiorczości

– powiedziała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Fundusz Wsparcia Technologii Krytycznych

Fundusz będzie wspierać w formie dotacji sektory biotechnologiczne, technologii cyfrowych oraz rozwiązania przyczyniające się do rozwoju tzw. technologii czystych i zasobooszczędnych.

Jego budżet to 4 mld zł. Pieniądze te będzie można wykorzystać na współfinansowanie działań badawczo-rozwojowych i inwestycyjnych. Nabory rozpoczną się w drugiej połowie roku. Wnioski o dotacje będą mogły składać również firmy, które planują rozwijać technologie o podwójnym zastosowaniu - cywilnym i wojskowym.

Program powstał w nowym, dodatkowym 5. priorytecie programu FENG - Platformy Strategicznych technologii dla Europy (STEP) .

Aby technologie zostały uznane za „krytyczne”, muszą spełniać jedno z dwóch kluczowych kryteriów. Po pierwsze, powinny wprowadzać na rynek europejski co najmniej dwa z trzech elementów: innowacyjność, przełomowość lub najwyższy poziom nowoczesności, ściśle powiązane z istotnym potencjałem gospodarczym takiego rozwiązania. Alternatywnie, technologie te powinni przyczyniać się zwiększenia strategicznej niezależności gospodarczej Polski i UE. 

Fundusz Transformacji Cyfrowej i Przyjaznej dla Środowiska

Drugi nowy program, który zaakceptowała KE, pomoże polskim firmom we wdrożeniu i rozwoju niezbędnych technologii i rozwiązań m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa, digitalizacji oraz technologii i innowacji przyjaznych dla środowiska naturalnego. 

W ramach funduszu dostępne będą pożyczki na cyfryzację i zazielenienie, które po zrealizowaniu wszystkich założeń projektu będą częściowo umorzone. Celem Funduszu jest poprawa konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, obniżenie kosztów produkcji, rozwój nowych produktów i usług oraz poprawa cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa w ramach działalności gospodarczej. 

Budżet funduszu to około 800 mln zł.

Pożyczki dla przedsiębiorców będą dostępne w I kwartale 2026 r.

Strategia Rozwoju Kraju do 2035 r.

Nowe instrumenty wpisują się z założenia nowej Strategii Rozwoju Kraju do 2035 r., która zostanie przekazana do konsultacji publicznych w połowie tego roku. Jednym z priorytetów Strategii będzie aktywna polityka wobec przemysłu i nowych technologii, stawiająca na przełomowe innowacje i przyśpieszenie transformacji gospodarki. Głównym celem jest zwiększenie liczby krajowych firm prywatnych, które szybko przechodzą przez kolejne etapy rozwoju i są zdolne konkurować na globalnym rynku innowacyjnością i jakością produktów.