W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe mieszkania w Zgierzu w formule PPP – podpisanie listu intencyjnego

12.08.2019

Zgierz planuje wybudować nowe mieszkania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju umożliwi samorządowi skorzystanie z wiedzy ekspertów. 12 sierpnia list intencyjny w tej sprawie podpisali wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda i prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski.

Waldemar Buda, wiceminister inwestycji i rozwoju oraz Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza po podpisaniu listu intencyjnego.

Po podpisaniu porozumienia na etapie przygotowania inwestycji do realizacji w formule PPP miasto będzie mogło skorzystać ze wsparcia doradczego oferowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

– To bardzo ważna inicjatywa władz miasta i kolejny krok do poprawienia warunków lokalowych w Zgierzu. Z mojej perspektywy pieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. Nie tylko budujemy nowe mieszkania, lecz także przecieramy szlaki partnerstwu publiczno-prywatnemu, które nie jest w Polsce szeroko wykorzystywane. A szkoda, bo ta formuła pozwala na efektywne wykorzystanie pieniędzy publicznych – powiedział podczas uroczystości Waldemar Buda, wiceminister inwestycji i rozwoju oraz pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego.

W Zgierzu ma szansę powstać 100 nowych mieszkań. Właścicielem 10 proc. z nich zostałoby miasto. Oznacza to, że lokale weszłyby do zasobu komunalnego gminy. Natomiast 90 proc. mieszkań byłoby własnością partnera prywatnego – firmy, która wybuduje bloki na działce udostępnionej przez miasto. Następnie miałaby ona prawo do ich sprzedaży na wolnym rynku. Nowa inwestycja może przyczynić się między innymi do zwiększenia atrakcyjności rynku mieszkaniowego na terenie Zgierza.

Przy okazji podpisania listu intencyjnego w sprawie inwestycji mieszkaniowej wiceminister Waldemar Buda odwiedził również zgierskie szkoły, które zostały poddane termomodernizacji.

Oszczędności w zgierskich szkołach dzięki PPP

Planowana inwestycja w sektorze budownictwa mieszkaniowego to nie jedyne przedsięwzięcie, które miałaby powstać w Zgierzu dzięki wykorzystaniu formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. W 2017 roku została podpisana umowa na termomodernizację budynków oświatowych w Zgierzu. Dzięki niej łącznie odnowiono ponad 20 szkół, przedszkoli i żłobków, a także basen. Zakres prac objął między innymi wymianę drzwi, okien oraz instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki termomodernizacji średnia szacowana oszczędność energetyczna zgierskich budynków oświatowych wyniesie nawet 60 proc. Zgierz jest pierwszym miastem w województwie łódzkim, które zdecydowało się na finansowanie inwestycji w formule PPP. Łączny koszt prac to 56 mln zł.

PPP szansą dla polskiej gospodarki

Obecnie realizacja inwestycji infrastrukturalnych wymaga coraz bardziej nowoczesnych instrumentów finansowych. Jednym z nich jest partnerstwo publiczno-prywatne, czyli wspólna inwestycja instytucji publicznej (np. samorządu, rządu) i firmy, które dzielą się zadaniami i ryzykiem. Korzyści dla partnera publicznego to przede wszystkim brak dużego obciążenia dla budżetu w postaci jednorazowego wydatku oraz możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia partnera prywatnego. Decyzja o wyborze formuły partnerstwa publiczno-prywatnego powinna być zawsze poprzedzona oceną efektywności. Samorządy, które chcą z niej skorzystać, powinny wskazać korzyści wynikające z tej formuły dla konkretnej inwestycji oraz interesu publicznego.