W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe technologie dostępne dla wszystkich

10.06.2019

Rola nowych technologii i sztucznej inteligencji oraz zmieniające się przepisy prawa w kontekście dostępności to tematy przewodnie konferencji „Włączenie cyfrowe. AccessTech 2019”, zorganizowanej przez Fundację Widzialni. W wydarzeniu uczestniczyła 10 czerwca br. wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na zdjęciu wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak przy mikrofonie podczas przemówienia, za nią sześć naprzemiennie ustawionych flag (unijne i polskie), po prawej w rogu część osób uczestniczących w konferencji przy stołach.

Podczas spotkania omówione zostały wdrażane i przygotowywane przez rząd nowe akty prawne mające ułatwić osobom z niepełnosprawnościami funkcjonowanie w cyfrowym społeczeństwie. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak przybliżyła istotę stworzenia ustawy o dostępności.

- Program Dostępność Plus poza szeroko zakrojoną działalnością informacyjną, skupia się na tworzeniu odrębnej horyzontalnej ustawy. W przygotowanym przez nasz resort projekcie określiliśmy wymagane minimum, które, spełnione przez podmioty publiczne, znacznie poprawi poziom dostępności w całej sferze publicznej – zapewniła Jarosińska-Jedynak.

Organizatorzy zaprezentowali wyniki badania dostępności stron publicznych i niepublicznych. Efektem tych badań jest Raport Dostępności 2019.  Jak mówił Przemysław Marcinkowski, wiceprezes Fundacji Widzialni, specjalista ds. dostępności:

- Po raz pierwszy wszystkie badane ministerstwa spełniają minimum standardu WCAG, które badaliśmy w Raporcie. To efekt przeniesienia wszystkich stron na platformę gov.pl.

Przeprowadzone badania  opierały się na badaniu eksperckim oraz opinii konsultantów z niepełnosprawnością: osób niedowidzących, niewidomych i niesłyszących. W Raporcie zbadano również wybrane e-usługi oferowane obywatelom przez państwo oraz wybrane aplikacje mobilne udostępniane przez instytucje publiczne.

Podczas konferencji wręczono nagrody przyznane w ramach X edycji konkursu "Strona Internetowa bez Barier". Jego celem jest nagrodzenie serwisów internetowych najlepiej dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, starszych i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe.

Materiały

http://www.widzialni.org/container/raport-dostepnosci-2019.pdf
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.06.2019 15:20 Zuzanna Orczyc-Musiałek
Pierwsza publikacja:
12.06.2019 15:20 Zuzanna Orczyc-Musiałek