W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy most dla regionu na Narwi

13.08.2019

Aby zapewnić wszystkim obszarom Polski zrównoważony rozwój, potrzebna jest nowoczesna infrastruktura drogowa. To nie tylko autostrady, drogi ekspresowe i krajowe, lecz także przeprawy nad rzekami na drogach samorządowych. Ich powstawanie ma ułatwić program Mosty dla Regionów. Dzięki niemu nad Narwią w powiecie ostrołęckim zostanie wybudowany nowy most.

Grafika przedstawiająca informacje dotyczące mostu na Narwi, który powstanie dzięki programowi Mosty dla Regionów.

Budowa przepraw mostowych jest bardzo kosztowna i często pozostaje poza możliwościami finansowymi samorządów. Aby mosty mogły powstawać nie tylko przy głównych szlakach komunikacyjnych, lecz także w mniejszych miejscowościach, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju stworzyło program Mosty dla Regionów, który zapewnia samorządom terytorialnym wsparcie w realizacji tych inwestycji.

Budujemy mosty, nie mury

Kolejną lokalizacją, która została wytypowana do realizacji w programie, jest przeprawa nad rzeką Narew w miejscowości Teodorowo niedaleko Ostrołęki. Powstanie tam most wraz z droga dojazdową łączącą drogę krajową nr 61 z droga powiatową 2539W w miejscowości Łęg Przedmiejski.

– Już Izaak Newton uważał, że „ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów”. Program Mosty dla Regionów opiera się na współpracy rządu z samorządami. Tak jest również w przypadku powiatu ostrołęckiego. Mam nadzieję, że przeprawa, która powstanie w Teodorowie, ułatwi komunikację mieszkańców okolicznych miejscowości z większymi ośrodkami i wpłynie pozytywnie na rozwój regionu – podkreślił podczas spotkania dotyczącego inwestycji Waldemar Buda, wiceminister inwestycji i rozwoju oraz pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego.

Nowy most, który zastąpi zlikwidowaną ze względów bezpieczeństwa przeprawę promową, przyczyni się do zwiększenia zewnętrznej i wewnętrznej dostępności regionu. Będzie miał długość ponad 221 m i szerokość ponad 12 m. Wokół przeprawy powstanie 3,7 km dróg dojazdowych.

Dzięki programowi Mosty dla Regionów powiat ostrołęcki otrzyma dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej niezbędnej do otrzymania pozwolenia na budowę tej inwestycji. Koszt przygotowania dokumentacji to około 1,5 mln zł, z czego ponad 1,1 mln zł będzie pochodziło z budżetu państwa. Szacunkowy koszt budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi ma wynieść około 61 mln zł.

Wspieramy potrzeby samorządów

Celem programu Mosty dla Regionów jest wypełnieni kilkudziesięcioletniej luki w tego typu inwestycjach. Budżet programu Mosty dla Regionów wynosi około 2,3 mld zł. W naborze o dofinansowanie etapu przygotowania dokumentacji na budowę przepraw samorządy złożyły 75 wniosków. O dofinansowanie dokumentacji projektowej ubiegają się jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli z 14 województw.