W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Krajowym Planie Odbudowy w Grupie V4

25.02.2021

Do końca czerwca 2021 roku trwa polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej (V4). To okazja do inicjowania wielu spotkań na arenie międzynarodowej. Jednym z nich było spotkanie wiceministrów z państw grupy V4+, czyli tak zwanej rozszerzonej Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się 25 lutego. Poprowadziła je wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Spotkanie dotyczyło wymiany doświadczeń nad opracowywaniem krajowych planów odbudowy.

Na zdjęciu siedzi przy stole wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, w tle logo polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Członkami Grupy Wyszehradzkiej są Czechy, Polska, Słowacja i Węgry.  Grupa współpracuje również z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, dlatego w czwartkowym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii i Słowenii.

Tematem spotkania były krajowe plany odbudowy – dokumenty przygotowane przez kraje należące do Unii Europejskiej, na podstawie których będą one mogły skorzystać z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (Recovery and Resilience Facility, RRF).

Współpraca między krajami należącymi do rozszerzonej Grupy Wyszehradzkiej zawsze układała się bardzo pomyślnie. Dlatego spotkaliśmy się w kluczowym dla Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej czasie ostatecznego dopracowywania krajowych planów odbudowy, aby wymienić się najważniejszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami zgromadzonymi podczas pracy nad planami

– mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Krajowe plany odbudowy będą podstawą do skorzystania z pieniędzy dostępnych w Funduszu Odbudowy. W europejskiej puli jest 750 miliardów euro. Polska otrzyma z niej 57 miliardów euro, z czego 23,9 miliarda euro to dotacje, które zostaną przeznaczone na reformy i inwestycje ujęte w Krajowym Planie Odbudowy (KPO).

Chcemy inwestować między innymi w ochronę zdrowia, transformację w kierunku bardziej zielonej gospodarki, innowacyjne rozwiązania, transport przyjazny środowisku, upowszechnianie narzędzi cyfrowych

– dodała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Polski KPO jest przygotowywany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. 26 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne dokumentu, które potrwają do 1 kwietnia. Z kolei do końca kwietnia Polska ma czas na przekazanie gotowego dokumentu Komisji Europejskiej.

{"register":{"columns":[]}}