W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O nowej perspektywie wśród marszałków

12.07.2019

Nowy budżet unijny na lata 2021-2027, turystyka i ekonomia społeczna – to główne tematy Konwentu Marszałków, który odbył się w stolicy Warmii i Mazur, Olsztynie. O kolejnym rozdaniu środków unijnych na najbliższe lata mówił wiceminister Waldemar Buda.

Wiceminister Waldemar Buda z mikrofonem siedzi przy stole, za nim mapa województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas spotkania minister Buda wskazał, co dotychczas udało się osiągnąć w toku negocjacji. Przede wszystkim osiągnięto wstępny kompromis w sprawie wsparcia inwestycji w infrastrukturę gazu ziemnego dla projektów związanych z odchodzeniem od gospodarki opartej na węglu. Z funduszy unijnych możliwe ma być dofinansowanie zakupu pociągów i inwestycje w infrastrukturę lotniskową jeśli związana jest ona z bezpieczeństwem. Ponadto Komisja Europejska zgodziła się na 7-letni okres programowania, mimo że początkowo proponowała jedynie 5 lat.

- Nasz główny cel w negocjacjach to, oprócz kwestii finansowych, zapewnienie maksymalnej możliwej elastyczności w wykorzystaniu środków. Chcemy umożliwić jak najlepszą realizację specyficznych potrzeb krajowych i regionalnych – podkreślał Buda.

Finansową część negocjacji, czyli na przykład określenie jakie pieniądze przypadną poszczególnym krajom czy ustalenie poziomów dofinansowania unijnego, prowadzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Myślę, że na pierwsze rozstrzygnięcia możemy liczyć najprawdopodobniej w połowie 2020 roku. Polska będzie konsekwentnie sprzeciwiać się wprowadzaniu warunków o charakterze politycznym do polityki spójności – podkreślił Buda.

Minister omówił kwestie programów operacyjnych w nowej perspektywie.

- Jako Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju od początku 2019 roku prowadzimy intensywne prace nad przygotowaniem dokumentów programowych. Odbyliśmy szereg dyskusji, wstępne projekty są już analizowane przez departamenty strategiczne w naszym resorcie – zaznaczył.

Przez 5 tygodni prowadzono spotkania, na których przedstawiciele resortów zaangażowanych w poszczególne cele, regionów, partnerzy społeczni i gospodarczy, organizacje branżowe i eksperci oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej dyskutowali o podstawowych warunkach programów i zakresie wsparcia w ramach konkretnych celów ze strony Unii. Oprócz zorganizowania spotkań, w ministerstwie powołano grupy robocze, które wspierają prace nad nowymi programami.

- Jesienią rozpoczniemy prace nad projektem Umowy Partnerstwa i programów operacyjnych. Według harmonogramu ostateczna wersja ma być złożona w czerwcu 2020 roku, więc czeka nas bardzo pracowity czas – mówił minister Buda.

Podczas obrad dyskutowano również o nowych rozwiązaniach w turystyce – wykorzystaniu technologii blockchain oraz ruchu cittaslow, czyli poprawy jakości życia poprzez wspieranie ochrony środowiska, popieranie różnorodności kulturalnej i promocję lokalnych produktów, w kontekście dobrej praktyki rozwoju małych miast.

Wideo

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.07.2019 16:17 Zuzanna Orczyc-Musiałek
Pierwsza publikacja:
12.07.2019 16:17 Zuzanna Orczyc-Musiałek