W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O przyszłości miast podczas Europejskiego Kongresu Samorządów

08.04.2019

Miasta są siłą napędową gospodarek i innowacyjności. Czy takie są polskie miasta? O wizji ich przyszłości za 30 lat rozmawiali uczestnicy debaty podczas Europejskiego Kongresu Samorządów. W panelu pod tytułem „Miasto A.D. 2050” wziął udział wiceszef resortu inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

Na zdjęciu uczestnicy debaty - 6 osób siedzących w fotelach. Wiceminister Adam Hamryszczak trzyma w ręku mikrofon i mówi.

- Jednym z aspektów rozwoju miast jest wykorzystanie najnowszych technologii, zwłaszcza informacyjnych i komunikacyjnych tak, aby działanie miasta uczynić sprawniejszym, a życie w nich łatwiejszym – mówił Adam Haryszczak.

Wiceminister podkreślał, że to technologia ma służyć mieszkańcom, a nie odwrotnie. Jak dodał, miasto przyszłości to miasto przyjazne dla mieszkańców, współzarządzane i współkształtowane przez nich .

W tym kontekście wiceminister mówił o aktywnym poszukiwaniu i stosowaniu rozwiązań, które pozwalają zracjonalizować wydatki samorządu i mieszkańców, efektywniej zarządzać różnymi aspektami funkcjonowania miasta.

- W procesy rozwojowe miast powinien w większym stopniu być angażowany sektor prywatny. W konsekwencji to właśnie przedsiębiorcy poprzez swoje inwestycje i współpracę z samorządami mogą skutecznie przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców miast - podkreślił Adam Hamryszczak.
 

Wiceminister zwrócił uwagę na fakt, że miasta przyszłości powinny być dostępne dla wszystkich mieszkańców. Jako przykład działań służących temu celowi Hamryszczak wymienił program Dostępność Plus realizowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Wiceminister nawiązał również do zmiany podejścia do rewitalizacji miast. Wyjaśnił, że rewitalizacja kiedyś rozumiana była jako modernizacja przestarzałej infrastruktury, a jej symbolem były wyremontowane place w centrach miast.

- Zmieniamy to myślenie – chcemy poprzez działania rewitalizacyjne rozwiązywać realne problemy społeczne, przede wszystkim grup marginalizowanych, a także pobudzać do życia zdegradowane dotychczas obszary miast – dodał Hamryszczak.

Odnosząc się do perspektywy 2050 roku, wiceminister A. Hamryszczak zwrócił też uwagę na znaczenie miast średnich dla zrównoważonego rozwoju Polski.

- Polityka miejska oprócz problemów i wyzwań jakie mają duże miasta - stolice województw musi koniecznie uwzględniać potrzeby miast średniej wielkości, których harmonijny rozwój i sprawne funkcjonowanie umożliwia dostarczanie  wszystkim mieszkańcom kraju dóbr i usług na odpowiednim poziomie - zaznaczył Adam Hamryszczak.

Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Tegoroczna, piąta edycja kongresu odbywa się w dniach 8-9 kwietnia 2019 r. Towarzyszy jej hasło „Samorząd – razem dla przyszłości”. Dyskusje prowadzone są w ramach ścieżek tematycznych: Finanse, Społeczeństwo, Innowacje, Gospodarka, Środowisko, Dobre praktyki oraz Zdrowie. W wydarzeniu w Krakowie bierze udział ok. 2 tys. uczestników z niemal 40 krajów świata.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.04.2019 11:59 Beata Pondo
Pierwsza publikacja:
09.04.2019 11:59 Beata Pondo
{"register":{"columns":[]}}