W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O rozwoju gospodarki i technologii dzięki innowacjom na konferencji Horyzont Innowacji

25.11.2021

Na wsparcie innowacyjnej, opartej na pracach B+R oraz cyfrowych rozwiązaniach gospodarki przeznaczymy prawie 11,4 mld euro zarówno w ramach krajowych, jak i regionalnych programów – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas panelu „MOŻLIWOŚCI, BARIERY – ROZWÓJ” na konferencji o rozwoju przełomowych technologii – Horyzont Innowacji.

Uczestnicy konferencji Horyzont Innowacji, sześć osób, na scenie podczas dyskusji

Wiceminister podkreśliła, że kluczowym czynnikiem decydującym o dalszym rozwoju gospodarki jest innowacyjność. 

W ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki planujemy całych wachlarz dostępnych form wsparcia, które mogą znacznie zwiększyć zaangażowanie przedsiębiorców nie tylko w realizację działań B+R, ale również zachęcić  do ich podejmowania

– podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas dyskusji. 

W ocenie wiceszefowej resortu funduszy i polityki regionalnej nie mniej istotne są działania ukierunkowane na wspieranie instytucji otoczenia biznesu poprzez finansowanie działalności klastrów i ośrodków innowacji o dużym potencjale rozwoju, transferu technologii z organizacji badawczych oraz współpracy nauki z przedsiębiorstwami. 

Wiceminister Jarosińska-Jedynak nadmieniła, że w obecnej perspektywie istotne jest również wspieranie potencjału polskich przedsiębiorstw ubiegających się o finansowanie w programach centralnie zarządzanych przez Unie Europejską.

Podczas debaty wiceminister zaznaczyła, że ważnym obszarem są kwestie związane ze zwiększeniem wkładu programu Nowoczesna Gospodarka w realizację Europejskiego Zielonego Ładu.

Odpowiadając na obecne potrzeby coraz dynamiczniej rozwijającego się rynku zielonych technologii planujemy „zielony fundusz gwarancyjny”, kredyt ekologiczny, a także innowacyjne zamówienia publiczne na prace B+R nad technologiami i produktami jeszcze nieistniejącymi na rynku, pożądanymi ze względów społecznych i środowiskowych

– dodała minister Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister zaakcentowała jak ważny jest sprawny, prosty i przejrzysty system dystrybucji funduszy europejskich na finansowanie innowacji.

Głównym instrumentem finansującym innowacje będzie FENG, dlatego staraliśmy się maksymalnie uprościć system aplikacji i oceny wniosków. Zrezygnowaliśmy z trybu ogłaszanych cyklicznie konkursów na rzecz stały naborów z trzymiesięcznymi odcięciami, ustandaryzowaliśmy dokumentację składaną przez przedsiębiorców

– wyliczała Jarosińska-Jedynak.

Jednym z wątków poruszanych podczas dyskusji była także pozycja Polski w europejskim rankingu innowacyjności. Wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej przypomniała, że zgodnie z European InnovationScoreboard z 2021 r. Polska została określona mianem wschodzącego innowatora. Raport podkreśla mocne strony Polski takie jak liczba osób z wyższym wykształceniem, mobilność pracowników sektora nauk i technologii czy aplikacje do projektowania. Polska ma też sukcesy w obszarze budowania środowiska prawnego sprzyjającego innowacjom.

Nadal mamy sporo barier do pokonania. Jeśli mówimy o działaniach systemowych, to na pewno ważny jest bardziej zintegrowany system wsparcia innowacji. Mam nadzieję, że rozwiązania proponowane w nadchodzącej perspektywie finansowej będą krokiem w tym kierunku

– zakończyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


Konferencja NCBR „Horyzonty Innowacji” to platforma wymiany idei, wiedzy i dobrych praktyk z obszaru tworzenia i wdrażania innowacji. To też miejsce do dyskusji o zwiększeniu polskiego udziału w europejskim programie Horyzont Europa oraz namysłu nad projektowaniem narzędzi wspierających innowacyjność w przededniu rozpoczęcia się nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, programów: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki i Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, które są następcami programów Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. 
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej konferencji

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}