W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O sprawiedliwej transformacji podczas EuroPower

29.06.2020

Jak optymalnie wykorzystać środki i mechanizmy Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST)? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty podczas konferencji energetycznej EuroPOWER. W dyskusji wziął udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Grafikę stanowi zrzut ekranu z konferencji online Euro Power, poświęconej między innymi Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji. Widoczne są zdjęcia czterech prelegentów, w tym wiceministra Grzegorza Pudy

Celem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest łagodzenie skutków społeczno-gospodarczych transformacji. Dodatkowe środki mają być również bodźcem do przyspieszenia działań transformacyjnych, które zostały zakłócone z uwagi na kryzys spowodowany pandemią. Zgodnie z ostatnią propozycją Komisji Europejskiej FST ma wynosić około  40 mld euro, z czego dla Polski może być przyznane około 8 mld euro. Polska tym samym będzie największym beneficjentem tego funduszu – powiedział wiceminister Puda.

Minister Puda zaznaczył, że środki FST to szansa na sfinansowanie szerokich działań związanych z rewitalizacją terenów pogórniczych i poprzemysłowych na cele społeczne i gospodarcze.

Przedsięwzięciom prowadzonym dzięki dotacjom z FST powinny towarzyszyć działania oparte o finasowanie z łatwo dostępnych instrumentów finansowych na preferencyjnych warunkach -  podkreśli wiceminister Puda.

Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej dodał, że rząd  polski zabiega o  wsparcie z FST dla  wszystkich sześciu województw klasyfikowanych jako regiony górnicze w Polsce, czyli województwa śląskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, lubelskiego i małopolskiego.

Warunkiem otrzymania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest przygotowanie planów sprawiedliwej transformacji dla poszczególnych województw. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej powołana została Grupa Robocza do spraw Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, aby wypracować podejście do wdrożenia środków, które zostały zadedykowane Polsce z FST – zaznaczył wiceszef resortu.

31. Konferencja Energetyczna EuroPOWER została poświęcona polskiej gospodarce oraz energetyce w okresie pandemii i po niej. Konferencja EuroPOWER  odbywa się w dniach  29–30 czerwca w formule on-line.