W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O wsparciu dla przedsiębiorców i innowatorów na posiedzeniu KM FENG 2021-2027 z udziałem wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak

12.05.2023

Zatwierdzenie kryteriów wyboru projektów dla kolejnych instrumentów w konkursach z priorytetu 2. „Środowisko sprzyjające innowacjom” i priorytetu 3. „Zazielenienie przedsiębiorstw” – to główne tematy 4. posiedzenia Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 pod przewodnictwem wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak.

Trzy osoby siedzą obok siebie przy stole. W środku jest wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na nabory w trybie konkursowym tylko w 2023 r. planujemy przeznaczyć 13,49 mld zł, czyli prawie 40 proc. wszystkich środków z programu FENG na lata 2021-2027. Jestem pewna, że wdrażając ten program przyczynimy się do wzrostu produktywności polskiej gospodarki. Zachęcimy przedsiębiorstwa do angażowania się w działalność B+R oraz do stworzenia nowych, innowacyjnych firm w całym kraju

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Podczas  czwartego już posiedzenia Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 zatwierdzone zostały kryteria wyboru projektów:

  • dla instrumentu „Startup Booster Poland” w ramach programu Smart UP oraz dla instrumentu „Proof of Concept” i „First Team” w ramach 2. priorytetu „Środowisko sprzyjające innowacjom”,
  •  dla działania „Kredyt Ekologiczny” w priorytecie 3. „Zazielenienie przedsiębiorstw”, 
  • w ramach priorytetu 4. „Pomoc techniczna”. 

W spotkaniu – oprócz wiceszefowej MFiPR Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak – uczestniczyli również przedstawiciele partnerów społecznych i gospodarczych, nauki, samorządów, organizacji pozarządowych, strony rządowej, przedstawiciele Instytucji Pośredniczących i Instytucji Zarządzającej oraz Komisji Europejskiej.

Największy unijny program na innowacje

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 (FENG 2021-2027) to 7,9 mld euro, które zostaną przeznaczone na badania, rozwój i innowacje. Jego adresatami są głównie przedsiębiorcy oraz instytucje z sektora nauki. Pierwsze konkursy zostały ogłoszone już w I kwartale 2023 r. 

Główne cele programu obejmują: 

  • wsparcie całego procesu B+R+I,
  • wsparcie przedsiębiorstw na każdym etapie rozwoju,
  • wzmocnienie współpracy nauki z biznesem,
  • transformacja cyfrowa i zielona gospodarka.
{"register":{"columns":[]}}