W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O zrównoważonym rozwoju na Forum Wspólnie dla Przyszłości

21.11.2020

Forum Wspólnie dla Przyszłości to cykliczna konferencja dotycząca najważniejszych kwestii społeczno-gospodarczych. Do tej pory była organizowana w Łodzi, a w tym roku uczestnicy szóstej edycji, spotykają się online. 21 listopada w panelu dotyczącym zrównoważonego rozwoju wziął udział Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Mozaika zdjęć z forum Wspólnie dla przyszłości, w którym udział wziął minister Buda

Uczestnicy dyskusji dotyczącej zrównoważonego rozwoju rozmawiali między innymi o zmianach w polityce rozwoju czy celach zrównoważonego rozwoju wyznaczonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do 2030 roku.

Polski rząd na bieżąco odpowiada na wyzwania dotyczące zrównoważonego rozwoju zarówno na poziomie lokalnym, regionalnym, jak i krajowym. Dobrymi przykładami tych działań są przyjęta ponad trzy lata temu Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego – mówił wiceminister Waldemar Buda.

Ważnymi kwestiami poruszanymi podczas sobotniego panelu były również pomoc małym i średnim miastom, które zmagają się z problemem depopulacji i migracji młodych osób do większych ośrodków.

Pakiet dla Miast Średnich to narzędzie wpisujące się w założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którego celem jest wyrównywanie szans rozwojowych miast z największymi problemami społeczno-gospodarczymi. To pakiet rozwiązań, jakie zaproponowaliśmy i realizujemy w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Wśród nich jest na przykład konkurs Human Smart Cities. Z tego programu korzystają już między innymi Lublin, Ostróda, Kołobrzeg czy Sierpc. Ich mieszkańcy mają możliwość tworzenia innowacyjnych rozwiązań w swoim najbliższym otoczeniu – zaznaczył Waldemar Buda.