W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obszary wiejskie w polityce państwa

22.05.2019

Zakończył się cykl konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”, zorganizowany z inicjatywy Prezydenta RP. Podczas spotkań z samorządowcami w pięciu województwach przedstawiciele ministerstw prezentowali swoją ofertę dla obszarów wiejskich i ich mieszkańców. Dzisiaj w Belwederze podsumowano cykl debat.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak przy mównicy, za nią sześć flag (trzy polskie i trzy unijne), po prawej i po lewej stronie ekrany z (niewidocznym na zdjęciu) logo wydarzenia i napisem "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich". Z przodu widoczne kilka osób z widowni.

Na spotkaniu podsumowującym cykl konferencji "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich" ministerstwo inwestycji i rozwoju reprezentowała podsekretarz stanu Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Wiceminister przedstawiła plany dla lepszego rozwoju wsi, które wdraża ministerstwo.


- W ramach aktualizowanej Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 kładziemy nacisk na zapewnienie obszarom wiejskim warunków trwałego rozwoju – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


Wiceminister podkreśliła także znaczenie programu Dostępność Plus.


 - Program zakłada ważne działania na rzecz wsi, takie jak zwiększenie dostępności transportowej czy aktywizację zawodową – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


Podsekretarz stanu zapowiedziała także realizację projektu usług transportowych door-to-door, które poprawią mobilność osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Już w czerwcu rusza projekt, w którym 150 jednostek samorządowych otrzyma granty na sfinansowanie tego projektu.


- Takie usługi są szczególnie trudno dostępne na obszarach wiejskich, dlatego projekty kierowane do ich mieszkańców będą traktowane preferencyjnie – dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


Jarosińska-Jedynak zwróciła też uwagę na prowadzoną aktywizację zawodową w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój. Wsparcie z programu skierowane jest do osób bezrobotnych i biernych zawodowo, zwłaszcza tych w szczególnie trudnej sytuacji – młodych poniżej 30 roku życia, starszych w wieku 50 lat i więcej, kobiet powracających na rynek pracy, osób z niepełnosprawnościami czy osób długotrwale bezrobotnych. 


Prezydent Andrzej Duda dziękował za zaangażowanie wszystkim uczestnikom konferencji, a szczególnie przedstawicielom rządu. Jak dodał -  Nie chodzi wyłącznie o to, żeby obszary wiejskie były bardziej dostępne i otwarte. Chodzi o to, żeby oferowały Polakom to, czego nie mają wielkie miasta, żeby były konkurencyjne.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.05.2019 06:54 Beata Pondo
Pierwsza publikacja:
23.05.2019 06:54 Beata Pondo
{"register":{"columns":[]}}