W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obwodnica Czudca usprawni dojazd do Jasła i Krosna

12.08.2019

Mieszkańcy miasta Czudec (woj. podkarpackie) będą mogli odetchnąć. Ruch tranzytowy ominie miasto. W poniedziałek oficjalnie otwarto odcinek rozbudowanej drogi wojewódzkiej nr 988 na odcinku Babica – Zaborów. Nowa obwodnica powstała dzięki wsparciu z programu Polska Wschodnia. W uroczystym otwarciu drogi wzięła udział wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Kilkanaście osób przecina biało-czerwoną wstęgę na nowej drodze.

- Transport ma ogromne znaczenie dla konkurencyjności i atrakcyjności inwestycyjnej regionów. Takie programy jak Polska Wschodnia koncentrują się m.in. na poprawie dostępności drogowej miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych do sieci dróg krajowych, w tym TEN-T. Oddana dziś do użytku obwodnica Czudca usprawni codzienne dojazdy do pracy i dostęp do usług publicznych zlokalizowanych w Rzeszowie– mówiła Jarosińska-Jedynak.

Otwarta obwodnica Czudca to ważny punkt komunikacyjny na mapie dróg województwa podkarpackiego oraz ulga dla mieszkańców miasta, dotychczas obciążonego przejazdami tranzytowymi. Usprawni ruch w ciągu drogi wojewódzkiej łączącej Jasło i Krosno z Rzeszowem. Inwestycja kosztowała ponad 85 milionów złotych, z czego niemal 73 miliony pochodzą ze środków unijnych.

W programie Polska Wschodnia zainwestowano już ponad 2 miliardy środków w realizację 28 projektów drogowych, z czego w województwie podkarpackim w 8.

Program Polska Wschodnia wspiera 5 województw tworzących makroregion Polski Wschodniej – warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Celem programy jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności tych obszarów. Największy budżet programu zaplanowano na wsparcie inwestycji transportowych – w tym: drogowych i kolejowych oraz ekologicznego transportu miejskiego.