W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie Mauzoleum w Michniowie

12.07.2021

Dzięki wsparciu ponad 10 mln zł z Funduszy Europejskich, powstało wyjątkowe miejsce pamięci ofiar ludobójstwa w województwie świętokrzyskim, dokonanego podczas niemieckiej okupacji – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. 12 lipca 2021 r. otwarte zostało Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Zdjęcie przedstawia Mauzoleum w Michniowie nocną porą. Są to betonowe bryły o nieregularnym kształcie, przypominającym chatę.

Michniów stał się symbolem pamięci o 817 wsiach spacyfikowanych podczas II wojny światowej.

Dzięki funduszom europejskim z programu Infrastruktura i Środowisko zbudowano obiekt, który łączy historyczne elementy z ekologicznymi rozwiązaniami. Budynek ma nieregularny kształt, powstał z betonu, drewna i czarnej stali. Niezwykle ciekawym elementem wystawy są rzeźby wykończone drewnem ze starych chat i stodół.

Budynek jest ogrzewany proekologicznie, pompami ciepła, które nie emitują szkodliwych substancji do środowiska. Przesuwne ściany w sali wystaw czasowych pozwalają na dostosowanie pomieszczenia do aktualnych potrzeb.

Całości narracji muzeum dopełnia wyjątkowa muzyka skomponowana na potrzeby ekspozycji, która będzie słyszalna w całym obiekcie.

12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

 

Materiały

Mauzoleum w Michniowie
{"register":{"columns":[]}}