W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie zmodernizowanego bloku operacyjnego w Stalowej Woli

10.07.2019

Nowoczesny blok operacyjny, pracownia endoskopowa oraz centralna sterylizatornia powstały w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. To inwestycja opiewająca na kwotę ponad 25 mln zł. Powiat stalowowolski zaangażował ponad 14 mln a dotacja w ramach RPO Województwa Podkarpackiego wyniosła prawie 10 mln zł. Poza projektem dla funkcjonalności całej inwestycji dofinansowanie szpitala wyniosło ok. 1 mln zł.

Uczestnicy przecinają biało-czerwoną wstęgę

W uroczystym otwarciu bloku uczestniczyli m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, zdrowia Łukasz Szumowski oraz wiceministrowie infrastruktury Rafał Weber i sprawiedliwości Marcin Warchoł a także wicemarszałek podkarpacki Piotr Pilch. Minister Jerzy Kwieciński zwrócił uwagę na to, że to już kolejna inwestycja finalizowana w stalowowolskim szpitalu.

- Cieszę się i jestem dumny z tego, że otwieramy kolejny ważny projekt, kto wie czy nie najważniejszy. Obok lądowiska dla śmigłowców, to bardzo ważna inwestycja – mówił Jerzy Kwieciński.

Dyrektor szpitala Edward Surmacz przypomniał, że decyzja o budowie bloku operacyjnego została podjęta w 2002 roku. Teraz udało się ją sfinalizować.

- Już nie będziemy mówić stary blok operacyjny, tylko nowy Blok Operacyjny. Nasz staruszek skończył 63 lata. Jestem szczęśliwym człowiekiem, że udało nam się ten etap prac zrealizować – mówił dyrektor Edward Surmacz.

Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny podkreślał, że otwarcie jest bardzo ważnym wydarzaniem nie tylko dla szpitala, ale także dla mieszkańców miasta i powiatu, którzy będą korzystać z tej inwestycji. Podkreślał, że o jej wykonaniu myślano od dawna, ale dopiero teraz udało się to zrealizować.

- Od kilku lat stary blok operacyjny był już tylko warunkowo dopuszczany do użytku, ponieważ nie spełniał dzisiejszych standardów – podkreślał starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zauważał, że nowoczesny blok operacyjny jest ważną inwestycją zarówno dla pacjentów, jak i pracowników.

- Nowy blok operacyjny to szansa dla mieszkańców miasta i regionu na to, by być operowanym bezpiecznie, skutecznie i w bardzo dobrych warunkach - mówił Łukasz Szumowski.

Podkreślał, że klimatyzowane sale operacyjne, dobre warunki do pracy sprawiają, że jest popełnianych mniej błędów lekarskich, pielęgniarskich.

Zadanie było realizowane w ramach projektu "Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych".
Inwestycja została zrealizowana od podstaw na całej powierzchni drugiego piętra Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego – 6-kondygnacyjnego budynku, który został wzniesiony w 2006 roku. Budowa nowego bloku operacyjnego obejmowała kompleksowe roboty budowalne – wybudowanie nowych pomieszczeń, montaż instalacji, prace wykończeniowe, wymianę istniejącej, przestarzałej aparatury i sprzętu medycznego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni oraz doposażenie ich w nowoczesną aparaturę medyczną.

Powstał kompleksowo wyposażony blok operacyjny, składający się z 5 sal operacyjnych z zapleczem do przygotowania pacjenta do zabiegu, sali wybudzeniowej (pooperacyjnej) na 6 stanowisk oraz 3 sal zabiegowych pracowni endoskopowej – gastroskopii, kolonoskopii oraz sali przeznaczonej do zabiegów wykonywanych pod kontrolą aparatu RTG.

Na części parteru pawilonu powstała nowoczesna centralna sterylizatornia, która w celu umożliwienia bezpośredniego transportu narzędzi pomiędzy blokiem operacyjnym i sterylizatornią jest połączona z blokiem operacyjnym wydzielonymi dźwigami towarowymi, przy zachowaniu rozdziału dróg "czystych" od "brudnych".

W salach bloku operacyjnego będą przeprowadzane zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne, urologiczne, laryngologiczne, ginekologiczne.

Dzięki tej inwestycji znacznie polepszą się warunki pracy personelu medycznego, zwiększy się komfort leczonych pacjentów, a ponadto będzie możliwość wykonywania większej liczby zabiegów.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.07.2019 20:40 Zbigniew Przybysz
Pierwsza publikacja:
10.07.2019 20:40 Zbigniew Przybysz