W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Panorama Racławicka w nowej odsłonie

29.11.2021

- Dzięki Funduszom Europejskim i pieniądzom krajowym podziwiamy dziś odnowioną Panoramę Racławicką, dziedzictwo kulturowe ważne nie tylko dla Wrocławia, Dolnego Śląska, ale także dla całej Polski, a nawet Europy. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej inwestuje w projekty przyczyniające się do upowszechnienia oraz ochrony dziedzictwa kulturowego i zwiększenia atrakcyjności turystycznej – mówił podczas konferencji poświęconej zakończeniu projektu modernizacji Muzeum „Panorama Racławicka” minister Grzegorz Puda. W wydarzeniu wziął udział prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

na tle Panoramy Racławickiej do zdjęcia pozują uczestnicy konferencji

Tematyczne ścieżki zwiedzania i efekty specjalne w dużej rotundzie, mapping i pokaz multimedialny w małej rotundzie, przestrzeń bez barier architektonicznych – to niektóre ze zmian wynikających z modernizacji budynków Muzeum „Panorama Racławicka”. Ekspozycja słynnego dzieła Jana Styki i Wojciecha Kossaka zyskała nowy charakter dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich i pieniędzy krajowych. Dofinansowanie unijne wyniosło ponad 18 mln zł.

Modernizacji poddano ekspozycję oraz wyposażono obiekt w urządzenia interaktywne pozwalające na poszerzenie działalności edukacyjnej również wśród najmłodszych i osób z niepełnosprawnościami.

W Ministerstwie Funduszy i Polityki regionalnej wiemy, że inwestowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego stanowi czynnik stymulujący rozwój sektora turystyki, mający duże znaczenie dla polskiej gospodarki. Na inwestycje w sektorze kultury z Programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczyliśmy około 2 mld zł

– dodał minister Grzegorz Puda.

Wśród zmian jakie zaszły w obiekcie, nie sposób pominąć Małej Rotundy, w której w formie mappingu na przestrzennej makiecie prezentowany jest przebieg bitwy pod Racławicami. Dzięki tej atrakcji zwiedzający w ciekawy sposób poznają ukształtowania terenu, przebieg samej bitwy, taktyki, uzbrojenia oraz barwy wojsk biorących udział w bitwie.

Natomiast w Dużej Rotundzie poza dotychczasowym komentarzem, można wysłuchać kilku nowych ścieżek zwiedzania, m.in. malarskiej lub lwowskiej. Komentarz podstawowy będzie dostępny w 18 językach, w tym także w Polskim Języku Migowym.

Przearanżowano przestrzeń holu wejściowego: powstał sklep muzealny nawiązujący w swojej stylistyce do księgarń w Pawilonie Czterech Kopuł i gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zmieniono usytuowanie i wygląd kasy. Wnętrze w pełni dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Inwestycja objęła także wymianę systemu stałych urządzeń gaśniczych chroniących płótno. Zainstalowano również nowy system sygnalizacji przeciwpożarowej i nowe oświetlenie awaryjne, zapewniające bezpieczeństwo gościom i pracownikom.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}