W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Partnerska Inicjatywa Miast 2021-2023. Czas na podsumowanie

28.03.2023

Aktywizacja miast do podejmowania działań wzmacniających ich potencjał rozwojowy to cel, realizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM). Zakończyła się druga edycja projektu. W konferencji podsumowującej PIM uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w sali konferencyjnej stoi w mównicy z mikrofonem. Za nią ekran z napisem: "Partnerska Inicjatywa Miast" oraz flagi Polski i UE.

Zależy nam na tym, aby miasta uczyły się nie tylko od ekspertów, ale i od samych siebie. Raz wypracowane rozwiązania w danym mieście mogą służyć mieszkańcom innego miasta

– powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Partnerska Inicjatywa Miast oferuje wsparcie potrzeb rozwojowych miast poprzez promocję i wymianę wiedzy przy udziale ekspertów i specjalistów tematycznych. Dzięki PIM miasta budują swoje kompetencje we współpracy z innymi miastami. Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Bank Światowy.

PIM realizowany jest w grupach tematycznych tzw. sieciach. W edycji PIM na lata 2021-2023 miasta pracowały w ramach trzech sieci tematycznych – Sieć Miasto Cyfrowe, Sieć Miasto Zielone oraz Sieć Miasto Inicjatyw PPP. Wyzwania te podkreśla także Krajowa Polityka Miejska 2030.

Efektem końcowym prac w ramach PIM będzie opracowanie przez miasto własnego dokumentu pod nazwą Miejska Inicjatywa Działań. Będzie w nim wskazana ścieżka dojścia do rozwiązania zdiagnozowanych wcześniej problemów wraz z propozycjami konkretnych działań.

Odnosząc się do wsparcie miast z poziomu europejskiego, sekretarz stanu Małgorzata Jarosińska-Jedynak dodała, że UE coraz wyraźniej podkreśla znaczenie miast.
Przygotowane zostały nowe instrumenty wsparcia, takie jak Europejska Inicjatywa Miejska czy program współpracy miast URBACT. Stanowią one kolejne narzędzia realizujące wyznaczone kierunki przez Agendę Miejską dla UE oraz Kartę Lipską.

W ramach Funduszy UE na lata 2021-2027, aż 8 proc. środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przeznaczonych zostanie na zrównoważony rozwój obszarów miejskich realizowany w ramach instrumentów terytorialnych. Szacujemy, że w Polsce udział ten będzie dwukrotnie większy i wyniesie 16 proc. Daje to kwotę 7,3 mld euro

-  wskazała wiceminister.

Także programy krajowe dedykują pieniądze na wsparcie miast. Z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko bezpośrednio na obszary miejskie przeznaczone jest 2 mld euro. Do miast z Polski Wschodniej trafi 675 mln euro, co stanowi ponad 25 proc. programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}