W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska i Niemcy – rozmowy o sytuacji międzynarodowej i polityce miejskiej

06.05.2022

Kryzys migracyjny i wsparcie dla uchodźców z Ukrainy oraz polityka miejska i fundusze UE na rozwój obszarów miejskich – to główne tematy rozmowy wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z Klarą Geywitz, ministrem mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa RFN.

Na tle flag Polski i UE stoją wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz niemiecka minister Klara Geywitz

Polska przyjęła do tej pory największą liczbę uchodźców. Zakwaterowanie, integracja oraz zapewnienie im dostępu do systemu edukacji, opieki zdrowotnej i rynku pracy wiążą się z koniecznością poniesienia przez nasz kraj znaczących dodatkowych wydatków

– mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

Wiceminister podkreśliła, że kwestią priorytetową jest mobilizacja przez Unię Europejską nowych środków finansowych na pomoc uchodźcom oraz wsparcie dla Polski i pozostałych krajów członkowskich, które przyjęły największą liczbę Ukraińców.

Mamy świadomość, że Niemcy także udzieliły schronienia znaczącej liczbie ukraińskich uchodźców. Liczymy w tym kontekście na wsparcie przez Rząd Federalny polskich starań na rzecz wsparcia państw borykających się z kryzysem migracyjnym

– dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Polityka miejska i Światowe Forum Miejskie

Wiceminister wyjaśniła, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pracuje nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej (KPM).

Celem nowej Krajowej Polityki Miejskiej 2030 jest budowanie warunków dla skutecznej transformacji polskich miast w kierunku miast zielonych, produktywnych oraz sprawiedliwych

– tłumaczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziała, że w najbliższym czasie planowane jest przyjęcie KPM 2030 przez Radę Ministrów i prezentacja dokumentu podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach (WUF 11).

W kontekście WUF11, wiceminister podkreśliła zainteresowanie strony polskiej aktywnym udziałem w tym wydarzeniu Niemiec jako europejskiego lidera procesów związanych z rozwojem oraz wdrażaniem zrównoważonej polityki miejskiej.

M. Jarosińska-Jedynak wyraziła nadzieję na osobisty udział niemieckiej minister w WUF11 w Katowicach. Wiceminister zaprosiła K. Geywitz na dyskusję wysokiego szczebla przy „okrągłym stole” w gronie ministrów odpowiedzialnych za sprawy miejskie z krajów europejskich i pozaeuropejskich.

Fundusze UE na rozwój obszarów miejskich

Wiceminister przybliżyła formy wsparcia polskich samorządów z Funduszy Europejskich. Mówiła m.in. o Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych (ZIT).

Małgorzata Jarosińska-Jedynak wyjaśniła, że w perspektywie 2021-2027 planowane jest rozszerzenie zasięgu realizacji instrumentu ZIT. Obejmie on ponad 70 miejskich obszarów funkcjonalnych. ZIT będzie dedykowany w szczególności miastom tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

To pierwsza wizyta Klary Geywitz w Warszawie od objęcia funkcji ministerialnej. Niemiecka minister spotka się także z ministrem rozwoju i technologii oraz weźmie udział w posiedzeniu zarządu Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}