W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska od 17 lat członkiem Unii Europejskiej. Na każdego Polaka przypada blisko 18 tysięcy złotych dofinansowania

30.04.2021

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej (UE). Przez 17 lat członkostwa Polski w UE dzięki Funduszom Europejskim (FE) i środkom krajowym zostało zrealizowanych 287 tysięcy projektów o wartości ponad biliona złotych obejmujących niemal każdą sferę naszego życia, z czego ponad 667 miliardów złotych to środki unijne.

napis na grafice 17 lat Polski w Unii Europejskiej

Dobrze zainwestowane przez Polskę Fundusze Europejskie widać niemal na każdym kroku. W latach 2014-2020 to tysiące kilometrów wybudowanych dróg i autostrad, nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach czy wsparcie dla blisko półtora miliona osób bezrobotnych. Również dzięki tym środkom ponad 7 tysięcy obiektów zostało dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. A to tylko część projektów, które powstały przy wsparciu pieniędzy unijnych i krajowych

- wylicza minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Podnosimy poprzeczkę

W ciągu ostatnich siedmiu lat Polska zrealizowała prawie 90 tysięcy nowych projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Warto podkreślić, że średnia wartość jednego projektu wzrosła z 2,7 miliona złotych w latach 2007-2013 do około 3,6 miliona złotych w latach 2014-2020.

W przeliczeniu każdy z nas otrzymał prawie 18 tysięcy złotych. W ciągu 17 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej każdy kilometr kwadratowy naszego kraju został dofinansowany 2,2 miliona złotych.

Poznaj efekty Funduszy Europejskich

Fundusze Europejskie w zauważalny sposób wpłynęły na życie Polaków. Od 2004 roku wybudowanych i zmodernizowanych zostało prawie 20 tysięcy kilometrów dróg i autostrad oraz prawie 10 tysięcy sieci wodociągowej. W trosce o środowisko wybudowano i zmodernizowano 749 oczyszczalni ścieków.

Dzięki środkom unijnym w latach 2014-2020 blisko 190 tysięcy osób otrzymało bezzwrotne wsparcie na założenie firmy. Blisko 115 tysięcy nauczycieli w ciągu ostatnich siedmiu lat podniosło swoje kompetencje.

Fundusze Europejskie w znacznym stopniu przyczyniły się także do realizowania prac i projektów badawczo-rozwojowych. Prawie 5,5 tysiąca jednostek naukowych i przedsiębiorstw zostało wspartych w tym zakresie.

Nowy rozdział Polski w UE

W latach 2021-2027 Polska otrzyma z Unii Europejskiej 770 miliardów złotych.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pracuje nad sposobem zainwestowania funduszy z nowego rozdania, które na unijnym szczycie wynegocjował premier Mateusz Morawiecki. Prace ministerstwa dotyczą polityki spójności, Funduszu Odbudowy, inicjatywy ReactEU i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zainwestujemy je przede wszystkim w rozwój, infrastrukturę, środowisko, edukację, zdrowie oraz zapewnianie nowych miejsc pracy

- zaznacza minister Tadeusz Kościński.