W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska przygotowuje Zintegrowaną Strategię Umiejętności 2030

11.12.2019

Jest już gotowy raport OECD "Strategia umiejętności OECD: Polska. Wnioski i rekomendacje". W prezentacji dokumentu stanowiącej etap prac nad opracowywaną w Polsce szczegółową częścią Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 (ZSU) wzięła udział minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówi do mikrofonu stojąc przed mównicą, za nią stoją flagi Polski i Unii Europejskiej, obok flag są ekrany z napisem "Strategia umiejętności OECD: Polska, 11 grudnia 2019 , Warszawa

Już w tej chwili, w ramach działań finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, za których zarządzanie w Polsce odpowiada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej realizujemy wiele inicjatyw wspierających rozwój umiejętności – mówiła podczas prezentacji Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Fundusze Europejskie wspierają Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego (BBKL). To badanie umożliwia cykliczne monitorowanie podaży i popytu na kompetencje. Wyniki badania służą dopasowaniu kompetencji pracowników do potrzeb pracodawców. Z BBKL korzystają powoływane dzięki środkom EFS Rady sektorowe ds. kompetencji, których zadaniem jest identyfikacja jakie kompetencje są potrzebne dla danego sektora.

Zalecenia i rekomendacje wydawane przez Rady sektorowe ds. kompetencji powinny mieć realny wpływ na funkcjonowanie systemu kwalifikacji w danym sektorze, a co za tym idzie – włączanie nowych kwalifikacji do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) potrzebnych na rynku. ZSK porządkuje kwalifikacje i określa normy jakości dla procesu ich uzyskiwania – podkreślała Jarosińska-Jedynak.

Funkcjonująca w Polsce Baza Usług Rozwojowych i systemy popytowego finansowania usług rozwojowych na poziomie regionalnym zapewniają dostęp do środków publicznych wspierających rozwój umiejętności i nabywanie kwalifikacji przede wszystkim dla pracowników przedsiębiorstw. W ramach innowacji społecznych testujemy kolejne narzędzie – "Pożyczki na kształcenie", dzięki któremu w prosty i dostępny sposób, osoby dorosłe mogą wnioskować o pożyczkę (maksymalnie do 100 tys. zł) przeznaczoną na wybrane przez siebie studia podyplomowe, kursy, szkolenia oraz inne formy kształcenia osób dorosłych oferowane przez krajowe i zagraniczne podmioty. Pożyczka może być częściowo umorzona (20-25 proc. kwoty pożyczki).

Szczegółowa część Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) będzie miała duże znaczenie dla wspierania rozwoju kompetencji w przyszłym okresie programowania UE - po 2020 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej koordynuje realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Wykorzystanie kapitału ludzkiego i społecznego zostało w SOR uznane za obszar o istotnym znaczeniu dla rozwoju nowoczesnej gospodarki. W styczniu 2019 r. rząd przyjął część ogólną dokumentu Zintegrowana Strategia Umiejętności 2030. Od października 2018 r. przygotowywany był raport "OECD Strategia Umiejętności: Polska", który będzie ważnym źródłem w pracach nad częścią szczegółową ZSU 2030. Przyjęcie przez rząd części szczegółowej ZSU 2030 planowane jest w 2020 r.

{"register":{"columns":[]}}