W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska wspiera Bałkany Zachodnie w zbliżeniu z UE - za nami Forum Miast i Regionów

06.06.2019

Rozszerzanie regionalnej współpracy oraz wsparcie państw Bałkanów Zachodnich w dążeniu do włączenia do Unii Europejskiej to idea Forum Miast i Regionów. W Rzeszowie spotkali się delegaci z państw Bałkanów Zachodnich oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, Komitetu Regionów i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, żeby przez dwa dni rozmawiać o tym, jak zbliżyć państwa tego regionu i UE.

Zdjęcie robione od strony sceny, na środku sceny minister Jerzy Kwieciński przy mównicy, po jego prawej stronie pięcioro prelegentów na fotelach oraz stojące logo wydarzenia. W tle nieoświetlona widownia, ścianki promocyjne z logotypami i nazwą "Forum of Cities and Regions"

- Polska jest wzorem państwa, które doskonale przeprowadza transformację gospodarczą i ustrojową oraz świetnie wykorzystuje swoje członkostwo w Unii Europejskiej. Chcemy dzielić się swoimi doświadczeniami z państwami Bałkanów Zachodnich – mówił minister Jerzy Kwieciński podczas briefingu prasowego towarzyszącemu Forum.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył także marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i zastępca Dyrektora Generalnego Komisji Europejskiej Maciej Popowski.

Pierwszego dnia Forum odbyły się trzy sesje: wysokiego szczebla, współpracy terytorialnej i poświęcona via Carpathii. Sesja wysokiego szczebla, w której wzięli udział przede wszystkim ministrowie i wiceministrowie z Bałkanów Zachodnich, dotyczyła wsparcia dla krajów regionu w procesie integracji europejskiej i transformacji gospodarczej. Minister Kwieciński mówił między innymi o polskich doświadczeniach w procesie akcesyjnym oraz kierunkach, w jakich powinny podążać państwa kandydujące do UE.

- Polska wspiera aspiracje Bałkanów Zachodnich. Jesteśmy przekonani, że zmiany na Bałkanach Zachodnich, a w szczególności reformy gospodarcze to inwestycje, które przynoszą pozytywny efekt nie tylko dla mieszkańców tego regionu, ale także dla całej Europy - zapewniał minister Jerzy Kwieciński.

Sesja o współpracy terytorialnej dotyczyła programu Interreg, Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej oraz Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i ich przyszłości w kolejnej perspektywie finansowej.

Oddzielna sesja była poświęcona powstaniu międzynarodowego szlaku Via Carpatia.

- Zależy nam, by połączyć gospodarczo Polskę z krajami Bałkanów Zachodnich. Ułatwi to szlak Via Carpatia – podkreślał minister Jerzy Kwieciński.

Via Carpatia to kluczowy transeuropejski korytarz transportowy, który może stać się nowym połączeniem Europy północnej i południowej, integrującym systemy transportowe Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji, a w przyszłości także Turcji i Ukrainy. Docelowo szlak będzie liczył ponad 8800 km.

Drugiego dnia Forum odbyła się sesja samorządowa. Debatę poświęconą jakości lokalnych usług publicznych oraz smart cities otworzyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


- Regiony tworzą własne społeczności, polityki rozwoju. To właśnie miasta europejskie determinują rozwój całej Unii Europejskiej. Dlatego tak ważne jest, żeby były siłami napędowymi gospodarki, centrami innowacyjności i przedsiębiorczości – mówiła Jarosińska-Jedynak.


Ostatnia sesja dotyczyła „Sprawiedliwej transformacji regionów węglowych”, podczas której rozmawiano o szansach i wyzwaniach regionów górniczych. Głównym wnioskiem płynącym z dyskusji był fakt, że regiony te stoją w obliczu poważnych wyzwań związanych z transformacją energetyczną, takich jak rekultywacja i rewitalizacja terenów poprzemysłowych. Podkreślano, jak ważne jest przeprowadzenie procesu przy jednoczesnym zagwarantowaniu sprawiedliwej transformacji społecznej. Poruszony został też temat inicjatywy realizowanej przez Komisję Europejską „Coal Region in Transition”, która oferuje kompleksowe wsparcie w przeprowadzeniu procesu transformacji społeczno-gospodarczej przez regiony węglowe. 

Forum było jednym z dwóch wydarzeń, obok lipcowego szczytu szefów rządu w Poznaniu, które organizuje Polska podczas swojej prezydencji w tak zwanym Procesie Berlińskim (proces zbliżania państw bałkańskich do UE). Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Zdjęcia (8)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.06.2019 13:44 Zuzanna Orczyc-Musiałek
Pierwsza publikacja:
11.06.2019 13:43 Zuzanna Orczyc-Musiałek
{"register":{"columns":[]}}