W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-czeskie rozmowy o Funduszu Odbudowy

19.07.2021

Spotkanie wiceministra Waldemara Budy z Marianem Piechą, czeskim wiceministrem przemysłu i handlu było okazją do wymiany doświadczeń w zakresie krajowych planów odbudowy. Rozmowy odbyły się w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Ministrowie Marian Piecha i Waldemar Buda podają sobie dłonie na tle flag Polski i Czech

Krajowy Plan Odbudowy to nie tylko środek zaradczy na obecną sytuację. Chcemy też uodpornić i przygotować gospodarkę na przyszłe, nieprzewidziane okoliczności. Fundusz Odbudowy ma pomóc Polsce wrócić na właściwe tory rozwoju po pandemii koronawirusa

– powiedział na spotkaniu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Fundusz Odbudowy jest odpowiedzią Unii Europejskiej na nowe zagrożenia i wyzwania, jakie spowodowała pandemia. Ma dwa główne cele: odbudowę i przywracanie odporności unijnych gospodarek oraz przygotowanie na przyszłe, nieprzewidziane okoliczności.

Podstawą sięgnięcia po pieniądze z tego źródła są krajowe plany odbudowy. Przygotowują je wszystkie państwa członkowskie.

­Cały czas czekamy na opinię Komisji Europejskiej (KE) i decyzję Rady Unii Europejskiej, zatwierdzające nasz KPO. Chcemy, żeby pieniądze z Funduszu Odbudowy, jak najszybciej trafiły do gospodarki

– powiedział wiceminister Waldemar Buda.

Przypomniał, że w całym procesie przygotowania i negocjowania KPO, polski rząd był w stałym dialogu roboczym z przedstawicielami KE. W ostatnim czasie negocjacje dotyczyły m.in. doprecyzowania tematów związanych z dekarbonizacją gospodarki, rynkiem pracy i kwestiami społecznymi oraz reformą systemu opieki zdrowotnej.

Udało się osiągnąć porozumienie w tych kwestiach na poziomie roboczym, w tej chwili czekamy na ostateczną akceptację KE

– podkreślił wiceminister Buda.

Materiały

Krajowy Plan Odbudowy

Zdjęcia (6)