W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-norweska współpraca na rzecz miast

22.09.2020

Inicjatywa Bilateralna DiverCITY4 to współpraca Polski z partnerami z Norwegii i Islandii w zakresie kreowania nowoczesnych rozwiązań rozwojowych w miastach. Jej głównym celem jest dostarczanie polskim miastom sprawdzonych doświadczeń w kreowaniu polityki przestrzennej, środowiskowej i społecznej z miast Norwegii i Islandii. Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Funduszy Norweskich i EOG. Konferencję, podsumowującą ponad półroczną, międzynarodową współpracę ekspertów, otworzyła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

GM7B9863

Współpraca w ramach inicjatywy DiverCITY4 jest prowadzona w zakresie kreowania nowoczesnych rozwiązań rozwojowych w polskich miastach, tak aby wykorzystać, zarówno aktualnie dostępne technologie, ale także zaczerpnąć od naszych zagranicznych partnerów sprawdzone podejścia, które mogą znaleźć skuteczne zastosowanie na gruncie polskim – rozpoczęła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Tegoroczna edycja Inicjatywy DiverCITY4 skupia się na pozyskaniu dobrych praktyk z miast norweskich i islandzkich w czterech obszarach tematycznych polityki miejskiej: dostępności, mieszkalnictwa, środowiska oraz polityki senioralnej. Jako przykład ciekawych rozwiązań można podać miasto Nittedal w Norwegii, które stosuje długofalowy system wsparcia seniorów, kładąc dużo większy nacisk na kompleksową i wczesną prewencję ich ewentualnych problemów zdrowotnych niż na ich późniejsze leczenie. Działania znacząco minimalizują późniejsze koszty usług medycznych konieczne do poniesienia przez budżet miasta.

Z kolei miasta Islandzkie stawiają na kompleksowe podejście do zwalczania zanieczyszczeń pochodzących z niskiej emisji, adresując problem zawsze wielowątkowo i często w oparciu o szybkie i skuteczne wprowadzanie zmian prawnych. Są to regulacje dotyczące stopniowego ograniczania wjazdu samochodów z napędem typu diesel do miast, zwiększanie opłat parkingowych dla samochodów w centrach oraz zwężanie ulic celem wprowadzenia ścieżek rowerowych czy systemowe podejście do niskoemisyjnych źródeł grzewczych w lokalach mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Dodatkowym elementem Inicjatywy jest komponent badawczy, realizowany przez ekspertów Politechniki Wrocławskiej, który ma na celu wypracowanie wniosków z badań dotyczących skali niskiej emisji oraz kosztów przy stosowaniu różnych źródeł grzewczych w lokalach mieszkalnych dzielnic śródmiejskich. Problem ten dotyczy zarówno dużych, średnich, jak i małych miast szczególnie z zabudową historyczną – dodała minister funduszy i polityki regionalnej.

Minister Jarosińska-Jedynak wyraziła nadzieję, że rozwiązania wypracowane w ramach Inicjatywy DiverCITY4, posłużą nie tylko grupie 54 miast biorących udział w drugim etapie konkursu w ramach Programu Rozwój Lokalny, ale i szerokiemu gronu samorządów lokalnych w Polsce. W tym celu Urząd Miasta Wrocławia przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej będzie prowadził w IV kwartale br. działania upowszechniające pozyskane know-how.

{"register":{"columns":[]}}