W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-rumuńskie rozmowy o rozwoju Karpat w Maramuresz

22.06.2023

Rząd polski zainicjował prace nad powstaniem Strategii Karpackiej, a Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przewodzi w działaniach na rzecz tej inicjatywy. Współpraca karpacka była tematem spotkania delegacji polskiej z władzami regionu Maramuresz. W rozmowach 21 czerwca 2023 r. uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz marszałek Władysław Ortyl. Stronę rumuńską reprezentował Ionel Ovidiu Bogdan, przewodniczący Rady Województwa Maramuresz.

Kolaż zdjęć z Karpat w Rumunii oraz zdjęcie portretowe wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak

Karpaty mają ogromny potencjał, który dzięki współpracy ponad granicami państw, możemy lepiej wykorzystać. Potrzebujemy wspólnej wizji, ram strategicznych i jasno zdefiniowanych celów dla współpracy karpackiej

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Polska zainicjowała  prace nad projektem strategii w 2016 roku i uzyskała poparcie krajów regionu, które podpisały Deklarację Karpacką. Pozwoliło to na rozpoczęcie prac nad przygotowaniem projektu makroregionalnej strategii dla Karpat w gronie zainteresowanych państw, w tym Ukrainy.  W dalszej perspektywie pomogłoby to w stworzeniu konkretnych programów i projektów rozwojowych dla tych terenów.

Aby ułatwić i przyspieszyć proces strategii powołaliśmy Karpacką Radę Wykonawczą. Celem Rady jest wniesienie tematu strategii makroregionalnej dla Karpat na agendę Rady UE oraz jednogłośne jej poparcie przez wszystkie kraje karpackie.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej na bieżąco aktualizuje informacje o sytuacji makroregionu Karpat i możliwościach jego wsparcia za pomocą różnych instrumentów. Dużą rolę odgrywa tu program ESPON.

Liczymy na wyniki projektu ESPON KARPAT. Wierzę, że przybliżą one odpowiedź na pytanie, jak najlepiej wspierać obszar Karpat w obecnych uwarunkowaniach. Jakich użyć narzędzi, aby w zrównoważony sposób wykorzystywać kapitał terytorialny prowadząc do podniesienia jakości życia mieszkańców regionu, ustanowić nowe powiązania społeczno-gospodarcze i przestrzenne

– wskazała wiceminister.

Program Współpracy ESPON 2030 (Europejska Sieć Obserwacyjna Rozwoju Terytorialnego i Spójności Terytorialnej) jest programem badawczym, realizowanym w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Stanowi kontynuację współpracy państw członkowskich UE oraz państw partnerskich, która trwa nieprzerwanie od 2002 r., kiedy to powstał pierwszy program ESPON.

W ramach programu prowadzone są badania dotyczące trendów w rozwoju terytorialnym i społeczno-gospodarczym regionów, miast i innego typu obszarów w Europie. Program poprzez dostarczanie porównywalnych danych, analiz i scenariuszy rozwoju wspiera politykę spójności UE oraz dostarcza rekomendacji dla tworzenia polityk publicznych.

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że warunkiem podejmowania dalszych kroków w pracach nad dokumentem jest zaangażowanie wszystkich rządów z naszego makroregionu i poparcie Strategii Karpackiej na Radzie UE.

Więcej o programie ESPON 2030.

{"register":{"columns":[]}}