W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc osobom starszym

30.11.2020

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs na szersze wykorzystanie innowacji społecznej: „Obiady terapeutyczne”. Jego celem jest upowszechnienie modelu integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Polega on na przygotowywaniu i dostarczaniu obiadów osobom starszym przez uczestników warsztatu terapii zajęciowej.

Przedmiotem konkursu jest wdrożenie innowacji społecznej opracowanej przez Krasnostawskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu PO WER GENERATOR INNOWACJI. Sieci wsparcia.

Wyzwaniem, przed którym wszyscy stoimy, w związku ze starzeniem się społeczeństwa, jest przygotowanie się do starości i tworzenie lepszych warunków życia dla osób w podeszłym wieku. Kluczem do lepszej starości jest zdrowy styl życia w tym zdrowa dieta, która pozwala spowolnić naturalne procesy starzenia się organizmu, ma pozytywny wpływ na sprawność umysłową i fizyczną osób starszych. Ale zapewnienie zdrowych posiłków osobom starszym wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, przebywającym w swoich domach, często stanowi problem. Seniorzy z powodu złego stanu zdrowia i trudności z poruszaniem się nie są w stanie sami zrobić zakupów ani przygotować wartościowych obiadów. W dużym stopniu zależni są od opiekunów rodzinnych lub korzystania z opieki społecznej.

Innowator, który na co dzień prowadzi warsztaty terapii zajęciowej (WTZ), gdzie uczestnicy warsztatów trenują m.in. umiejętności kulinarne, dostrzegł ten problem w swoim lokalnym środowisku i postanowił zaangażować swoich podopiecznych w pomoc dla starszych mieszkańców miasta. A korzyść z tego jest obopólna. Z jednej strony zyskują seniorzy, którzy otrzymują do domu zdrowe, przygotowane przez uczestników warsztatów w oparciu o zalecenia dietetyka posiłki, co zdecydowanie podnosi jakość ich życia. Z drugiej strony dla uczestników WTZ zaangażowanie się w pomoc seniorom jest formą rehabilitacji, pozwala rozwijać umiejętności społeczne i zawodowe, daje możliwość do nawiązywania nowych kontaktów. Osoba starsza i uczestnik WTZ mogą się lepiej poznać i zbudować bliską więź, która oddziałuje terapeutycznie na obie strony.

Założeniem w konkursie jest dotarcie z innowacją do jak największej liczby podmiotów mogących wdrożyć innowację do swojej praktyki funkcjonowania. Innowacja obejmie wsparciem co najmniej 500 osób starszych wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Prowadzony online nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się 4 stycznia i potrwa do 4 lutego 2021 r.

Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie https://www.power.gov.pl/nabory/1-352/.

 

{"register":{"columns":[]}}