W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Międzyregionalnej Grupy „Karpaty” przy Europejskim Komitecie Regionów

25.11.2021

Tylko jednomyślność na poziomie Rady UE pozwali na formalne uruchomienie procesu przyjęcia piątej makroregionalnej strategii Unii Europejskiej - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas posiedzenia Międzyregionalnej Grupy „Karpaty”.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak siedzi przed monitorem. Za nią flagi UE i PL oraz ścianka ministerstwa.

Polska zamierza prowadzić rozmowy na rzecz przekonania wszystkich rządów do zasadności powołania Strategii makroregionalnej dla Karpat. Chcemy, aby wszystkie kraje – sygnatariusze Konwencji Karpackiej – wspólnie z nami działały w ramach procesu karpackiego

– mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jedną z platform współpracy w procesie budowania makrostrategii dla Karpat jest Konwencja Karpacka. To wielostronna umowa międzynarodowa zawarta przez siedem państw regionu karpackiego: Czechy, Polskę, Rumunię, Serbię Słowację, Ukrainę i Węgry. Jak dotychczas stroną Konwencji Karpackiej nie stała się Unia Europejska.

Celem Konwencji Karpackiej jest współpraca międzynarodowa oraz prowadzenie wszechstronnej polityki na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju regionu karpackiego, dla poprawy jakości życia, wzmocnienia miejscowej gospodarki i społeczności lokalnych oraz zachowania walorów przyrodniczych, krajobrazowych i dziedzictwa kulturowego Karpat.

Ratyfikacja Konwencji Karpackiej przez UE stanowi także pierwszy krok na rzecz formalizacji inicjatywy odnoszącej się do powstania strategii makroregionalnej

– przekonywała wiceminister.

W Karpatach nadal pozostaje potrzeba prowadzenia wspólnych działań. Konieczność wspólnych projektów widzą nie tylko sygnatariusze Deklaracji Karpackiej, ale także przedstawiciele instytucji w innych państwach, przede wszystkim w Rumunii – to wyniki ostatnich analiz przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).

M. Jarosińska-Jedynak nakreśliła dalsze kroki, które planuje realizować MFiPR w działaniach na rzecz utworzenia Strategii Karpackiej. Wiceminister wymieniła między innymi rozmowy bilateralne z Rumunią, Czechami i Serbią oraz organizację spotkania Karpackiej Rady Wykonawczej.

Głównym celem działalności Międzyregionalnej Grupy „Karpaty” Europejskiego Komitetu Regionów jest propagowanie idei utworzenia Makroregionalnej Strategii dla Karpat.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest aktywne w działaniach na rzecz tej inicjatywy.

{"register":{"columns":[]}}