W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Dostępności - wizyta studyjna na górskich szlakach

08.09.2023

Zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Dostępności pod przewodnictwem wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak. Pierwszego dnia obrad rozmawiano o postępach we wdrażaniu ustawy o zapewnieniu dostępności i Programu Dostępność Plus. Drugiego zaś uczestniczy zapoznali się z wdrażaniem dostępności w praktyce.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak stoi przy drodze w lesie i rozmawia z dziennikarzami

Jelenia Góra w której obradowała Rada a przede wszystkim cały teren Dolnego Śląska to wyśmienity przykład wdrażania Programu Dostępność Plus.

Uczestnicy wydarzenia  sprawdzili jak wygląda rozwój turystyki społecznej w praktyce. Odwiedzili m.in. Schronisko nad Łomniczką, w którym trwają prace mające na celu dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnością, wodospad „Kamieńczyka” wraz z drogą dojazdową oraz Dolnośląskie Centrum Sportu „Polana Jakuszycka”, gdzie znajduje się wypożyczalnia sprzętu dla osób z niepełnosprawnościami.

Podczas wizytacji wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak szczególnie podkreśliła ideę dostępności rozwijanej w turystyce, która może być nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale także terapią i rehabilitacją osób z niepełnosprawnościami.

Program Dostępność Plus

Koordynowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Program Dostępność Plus, to pierwsze tak kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. W ciągu 5 lat działalności uruchomiono szereg inwestycji i zaangażowano już ponad 18 mld złotych. Skala pozytywnych zmian jest duża i odczuwalna zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień korzystają z rezultatów wdrażania programu. Te efekty to tysiące miejsc takich jak urzędy, placówki ochrony zdrowia, dworce, muzea czy szkoły które zmieniają swoje oblicze redukując bariery architektoniczne, cyfrowe czy komunikacyjno-informacyjne.

Niwelowanie barier architektonicznych, cyfrowych i komunikacyjno-informacyjnych jest możliwe dzięki Funduszom Europejskim. Źródłem finansowania przedsięwzięć są również publiczne środki krajowe. Planowana na lata 2018-2025 wartość inwestycji przyczyniających się do realizacji programu wyniesie około 23 mld złotych.

Więcej o Programie Dostępność Plus:  https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/dostepnoscplus

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}