W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Potrzebujemy Strategii Karpackiej - konferencja Europa Karpat

27.02.2021

Zwiększenie atrakcyjności regionu oraz poprawa warunków i jakości życia mieszkańców - takie najważniejsze cele ma realizować Strategia Karpacka. Projekt makroregionalnej strategii UE powstał z inicjatywy Polski z udziałem zaangażowanych państw. O zaawansowanych przygotowaniach do przyjęcia dokumentu rozmawiano podczas konferencji Europa Karpat z udziałem wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak.

uczestnicy panelu online

Wyzwania jakim ma sprostać Strategia Karpacka będą realizowane przez 3 priorytety: Konkurencyjne, Zielone i Spójne Karpaty. Uzupełniające działania będą prowadzone w ramach celu współpraca instytucjonalna wraz z planowaniem przestrzennym.

Kluczowym momentem, który możemy nazwać oficjalnym początkiem prac międzynarodowych nad Strategią Karpacką, było podpisanie Deklaracji Karpackiej na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Wtedy przedstawiciele rządów Słowacji, Węgier, Ukrainy i Polski rozpoczęli starania o przyjęcie strategii na szczeblu UE

- przypomniała Małgorzata Jarosińska-Jedynak i dodała

Strategia Karpacka jest ambitną inicjatywą doskonale wpisującą się w rozwój współpracy przygranicznej.

Obszar Karpat nadal potrzebuje znaczącego wsparcia. Makroregion w dalszym ciągu wyróżnia się słabą kondycją makroekonomiczną. Wartość PKB na mieszkańca to średnio zaledwie 67 proc. PKB UE i 57 proc. Makroregionu Alp. Niskie wartości PKB notują w szczególności regiony Rumunii i Serbii, południowo-wschodnich Węgier i południowo-wschodniej Polski. Makroregion Karpat cechują znaczące różnice w poziomie rozwoju. W sferze społecznej i gospodarczej najwyraźniej widać różnice pomiędzy dużymi miastami o wyższym poziomie rozwoju gospodarczego a mniejszymi miejscowościami, które osiągają niższe wskaźniki.

Najważniejsze korzyści z przyjęcia strategii makroregionalnej UE dla Karpat:

  • wykorzystania potencjałów rozwojowych w sposób zrównoważony, z poszanowaniem dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego;
  • budowanie wspólnej marki regionu i jego promocja gospodarcza;
  • wspólny rozwój oraz zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej i innowacyjności Karpat;
  • nowe partnerstwa, budowanie współpracy ponad granicami i integracja mieszkańców regionu;
  • koordynacja działań prowadzonych w regionie przez podmioty, na różnych szczeblach, niezależnie od granic administracyjnych;
  • zwiększenie obecności Karpat w UE i podkreślenie roli obszarów górskich.

W dyskusji w ramach panelu V4/Trójmorze – rozwój obszarów przygranicznych wzięli udział: Dawid Lasek, Wiceprezes Zarządu Euroregionu Karpackiego, Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, Michal Šipoš, Przewodniczący Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Słowacko-Polskiej, Jerzy Polaczek, Poseł na Sejm, Przewodniczący Polsko-Słowackiej Grupy Parlamentarnej, Ján Hudacký, Konsul Honorowy RP w Preszowie, Ana Nikolov Szef Stowarzyszenia Europejskich Regionów Przygranicznych, Grzegorz Górny, Stowarzyszenie Trójmorze, Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

{"register":{"columns":[]}}