W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawie 1,7 mld dla Podlaskiego w nowej perspektywie

10.01.2023

Prawie 1,3 miliarda euro funduszy europejskich trafi do województwa podlaskiego z czego ponad 930 mln euro będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a ponad 360 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego. Województwo podlaskie wraz z nową perspektywą finansową staje przed ogromną szansą, ale również i wyzwaniami – powiedział dzisiaj minister Grzegorz Puda podczas konferencji inaugurującej Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Z przedstawicielami samorządów spotkał się minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podczas inauguracji Funduszy Europejskich dla Podlasia w Białymstoku, minister stoi przy mównicy, za nim flagi Polski, UE i Podlasia

Podlaskie w perspektywie 2021-2027 dodatkowo może również liczyć na wsparcie w wysokości ok. 400 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

Pieniądze z FEPW w swoich budżetach w ramach programów regionalnych na lata 2021-2027 będzie posiadać sześć województw: podlaskie, lubelskie, podkarpacki, świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie i część województwa mazowieckiego (bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów).

Wierzę, że przyszłe środki finansowe podobnie jak obecne inwestycje przyczynią się do szybszego rozwoju społeczno-gospodarczego całego Podlasia. Jestem przekonany, iż środki dostępne w ramach Funduszy Europejskich dla Podlasia zostaną skutecznie wykorzystane i będą służyć mieszkańcom regionu do realizacji najlepszych projektów, które przyczynią się do rozwoju województwa oraz poprawy jakości życia ich mieszkańców. Pieniądze unijne z samego FEdP zostaną przeznaczone na finansowanie szerokiego spektrum projektów

– zaznaczył minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Podmioty działające na obszarze województwa będą mogły się również ubiegać o wsparcie z programów krajowych, co też niewątpliwie zwiększy zakres inwestycji, jakie zostaną zrealizowane w regionie ze środków unijnych.

Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zostaną przeznaczone m.in. na:

  • badania i innowacje;
  • wsparcie inwestycji sprzyjających środowisku i przeciwdziałających zmianom klimatycznym;
  • budowę i modernizację dróg wojewódzkich i lokalnych, linie kolejowe o znaczeniu regionalnym i infrastrukturę ciągów pieszo rowerowych;
  • modernizację szkół, zabytków oraz instytucji kultury, poprawę dostępności obiektów i przestrzeni publicznej, infrastrukturę ochrony zdrowia;
  • instrumenty terytorialne;
  • rozwój mobilności miejskiej, w tym m.in. zakup niskoemisyjnego taboru na potrzeby transportu publicznego, stacji ładowania, innych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo ruchu i służących obsłudze pasażerów.

Pieniądze w Europejskiego Funduszu Społecznego plus zostaną przeznaczone na rzecz zatrudnienie i kształcenia osób dorosłych, edukację i włączenie społeczne oraz na rozwój lokalny, czyli wsparcie działań na poziomie społeczności lokalnych.

Jak zaznaczył szef MFiPR niewątpliwym sukcesem negocjacyjnym województwa podlaskiego było przekonanie Komisji Europejskiej do wsparcia części przedsiębiorców podlaskich poprzez dotacje, a nie tylko instrumenty zwrotne (głównie pożyczki).

W programie dla Podlasia ustalono, że przedsiębiorcy, którzy działają na obszarze gmin doświadczających kumulacji negatywnych czynników społeczno-gospodarczych, będą mogli otrzymać dotacje, co ma sprzyjać przyciągnięciu inwestorów i tworzeniu nowych miejsc pracy. Gminy te leżą głównie na obszarach powiatów graniczących z Białorusią i Rosją o szczególnej kumulacji negatywnych tendencji społeczno-gospodarczych.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}