W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program Dostępność Plus 2018-2025 laureatem w konkursie The Zero Project 2022

06.12.2021

Program Dostępność Plus został nagrodzony w międzynarodowym konkursie The Zero Project 2022, promującym szeroko pojętą dostępność – innowacyjne praktyki, polityki oraz programy. Wyróżnionych 76 projektów z 35 krajów świata koncentruje się na prawach osób z niepełnosprawnościami, ich zatrudnieniu, edukacji i samodzielnym życiu.

Program Dostępność Plus nagrodzony w międzynarodowym konkursie The Zero Project 2022. Poniżej logo Programu Dostępność Plus oraz MFiPR.

Rządowy Program Dostępność Plus powstał w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

To pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dodała, że nagroda w tak prestiżowym konkursie, jakim jest The Zero Project 2022, to szansa na zaprezentowanie swego innowacyjnego pomysłu  na rzecz poprawy dostępności na konferencji, która odbędzie się w lutym 2022 r. w Wiedniu. Ponadto nagrodzone projekty znajdą się w corocznym raporcie Zero Project, który zostanie udostępniony ekspertom ds. integracji osób z niepełnosprawnościami na całym świecie.

The Zero Project 2022

W tegorocznej edycji konkursu nagrodzono projekty, które koncentrowały się wokół artykułu 9 Konwencji ONZ. Stawia on temat „dostępności” jako jednej z czterech głównych dziedzin badań w ramach The Zero Project 2022, obok zatrudnienia, edukacji i samodzielnego życia osób z niepełnosprawnościami.

Wśród wyróżnionych rozwiązań znajdują się  m.in systemy transportu publicznego, szkolenia online, aplikacje mobilne, plany urbanistyczne, systemy opieki zdrowotnej na obszarach wiejskich, adaptacje miejsc pracy a nawet place zabaw i gry. Zwycięskie projekty to także strategie korporacyjne i krajowe plany działania, czyli właśnie Program Dostępność Plus. 

Oprócz Programu, laureatem z Polski jest także Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Program Dostępność Plus

Od ponad trzech lat Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej realizuje program Dostępność Plus. Ponad 100 inicjatyw angażujących środki o wartości ponad 9 miliardów złotych. To szacowane koszty inwestycji, które poprawią dostępność. Te pieniądze pozwolą usunąć bariery architektoniczne i zapewnić dostępność w szkołach, przychodniach, szpitalach, urzędach, budynkach wielorodzinnych, na dworcach kolejowych i w przestrzeni publicznej miast. Wartość inwestycji przyczyniających się do realizacji Programu wyniesie do 2025 roku około 23 miliardy złotych. Źródłami finansowania są fundusze europejskie oraz publiczne środki krajowe (budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego, środki PFRON).

Materiały

Program Dostępność Plus
{"register":{"columns":[]}}