W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program Inteligentny Rozwój - 19. Komitet Monitorujący

24.03.2021

Informacje na temat aktualnego stanu wdrażania Programu Inteligentny Rozwój oraz zmiany w programie związane z wykorzystaniem środków REACT-EU były tematem 19. Komitetu Monitorującego Programu Inteligentny Rozwój. Podczas spotkania zaprezentowano także założenia nowego Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, następcę POIR.

tablice do pisania i flamastry

Na realizację Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki trafi prawie 8 mld euro. Program został podzielony na 3 priorytety:

 

  • Wsparcie dla przedsiębiorców (4,4 mld euro, 55% FENG),
  • Środowisko sprzyjające innowacjom (3,5 mld euro, 43% FENG),
  • Pomoc Techniczna (159,5 mln euro, 2% FENG) - wsparcie dla wnioskodawców i beneficjentów.

10 marca br. rozpoczęły się konsultacje społeczne Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, które potrwają do 14 kwietnia br. Projekt został też w marcu na roboczo przekazany do KE. 10 maja zaplanowana jest konferencja podsumowująca konsultacje społeczne FENG.

Członkom Komitetu przedstawiono także zakres zmian planowanych do wprowadzenia do POIR w związku z zasileniem go dodatkowymi środkami z REACT-EU. Środki z REACT-EU zostaną włączone do POIR jako 2 nowe osie priorytetowe 6 i 7:

  • "Zwiększenie potencjału przedsiębiorstw i przygotowanie do cyfrowej transformacji w kontekście pandemii COVID-19" - 298,6 mln euro
  • Pomoc Techniczna na zapewnienie efektywnego systemu zarządzania i wdrażania dodatkowych funduszy Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy - 11,9 mln euro.

Środki te zasilą Fundusz Pożyczkowy wsparcia płynności MŚP, który okazał się dużym wsparciem płynności polskich przedsiębiorców w trudnych czasach wywołanych pandemią COVID-19. Łączny budżet Funduszu Pożyczkowego wynosi obecnie 2,15 mld zł.

Podczas spotkania rozmawiano również o planowanych zmianach zasad realizacji projektów BRIdge Alfa. Zmiany obejmą m.in. przyjęcie kryteriów oceny stosowanych przez fundusze będące beneficjentami w tym działaniu.

Ważnym elementem w procesie projektowania FENG jest badanie „Metaewaluacja wyników badań ewaluacyjnych POIR”, której wyniki zaprezentowano podczas spotkania.

Materiały

Szczegółowe informacje o FENG
{"register":{"columns":[]}}