W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program Inteligentny Rozwój nie zwalnia tempa

24.11.2020

To był kolejny dobry rok realizacji Programu Inteligentny Rozwój (POIR). Mimo niesprzyjających warunków gospodarczych w całej Europie wywołanych COVID-19, w programie wykorzystano ponad 90 proc. dostępnych środków. Okazją do podsumowania realizacji programu oraz prezentacji bieżących działań było doroczne spotkanie przeglądowe z Komisją Europejską, w którym uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak siedzi przy biurku przed monitorem

 Już 34,3 miliarda złotych z POIR zaangażowanych jest w realizację blisko 11 tysięcy projektów. To pieniądze m.in. na wsparcie innowacji, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych (B+R) przez przedsiębiorstwa oraz rozwoju potencjału firm do prowadzenia działań B+R

– mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Program Inteligentny Rozwój to największy w Unii Europejskiej program finansujący badania, rozwój i innowacje oraz drugi pod względem budżetu krajowy program na lata 2014-2020. Na jego realizację przeznaczono 38 miliardów złotych z Funduszy Europejskich. Dzięki pieniądzom krajowym i funduszom UE naukowcy i przedsiębiorcy zyskają nowe możliwości prowadzenia wspólnych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, a wyniki prac B+R znajdą praktyczne wykorzystanie w gospodarce.

W Polsce systematycznie od kilku lat, rosną nakłady na działalność B+R. Według najnowszych danych GUS, w 2019 r. wyniosły one ponad 30 miliardów złotych i wzrosły w stosunku do poprzedniego roku o ponad 18 proc.

Największą grupę beneficjentów programu stanowią firmy. 8362 przedsiębiorców zawarło umowy o dofinansowanie na kwotę 25,16 miliarda złotych.

Polskie firmy chcą się rozwijać. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na inwestycje w innowacje, podnoszenie innowacyjności swoich usług i towarów czy współpracę z jednostkami naukowymi. W roku 2019 wzrosła liczba firm oraz instytucji prowadzących działalność w sektorze B+R o 1,4 proc.

– dodaje Jarosińska-Jedynak.

Najważniejszym zadaniem dla MFiPR jest teraz rozliczanie projektów i płatności na rzecz beneficjentów. Zawnioskowaliśmy do Komisji Europejskiej o refundację ponad 19 miliardów złotych.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej Christopher Todd, dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej pogratulował efektów wdrażania programu oraz podkreślił, że dla KE innowacje to jeden z priorytetów.

{"register":{"columns":[]}}