W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program Wiedza Edukacja Rozwój – posiedzenie Komitetu Monitorującego

29.01.2020

28 i 29 stycznia odbyło się 26. posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. W trakcie spotkania przyjęto między innymi założenia dla realizacji kolejnych przedsięwzięć w 2020 roku w ramach różnych osi priorytetowych programu.

Posiedzenie uczestników Komitetu Monitorującego POWER, styczeń 2020.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia podejmuje kolejne działania wspierające rozwój psychiatrii w Polsce. 90 milionów złotych z Programu Wiedza Edukacja Rozwój zostanie przeznaczonych na uruchomienie Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Dzięki temu najmłodsi pacjenci uzyskają kompleksowe wsparcie medyczne i społeczne jak najbliżej miejsca zamieszkania, bez konieczności hospitalizacji. Tego typu ośrodek działa na warszawskich Bielanach, teraz czas na kolejne miasta.

Podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego PO WER została również przyjęta fiszka konkursu mającego na celu poprawę dostępności do usług świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Konkurs Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wartości 40,5 miliona złotych umożliwi wsparcie ponad 800 samorządów w realizacji wymogów wynikających z przepisów ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Każdy z samorządów, który zgłosi się do projektu zyska możliwość poprawy dostępności w trzech obszarach: przegląd i usprawnienie procedur obsługi klienta, zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami oraz utworzenie funkcji koordynatora dostępności w urzędzie. Konkurs jest powiązany z pilotażem realizowanym w ramach projektu „Samorząd bez barier” przyjętego przez KM PO WER w czerwcu 2019 roku.  

Jest to kolejna inicjatywa finansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego, która realizuje założenia rządowego programu Dostępność Plus i będzie poprawiała dostępność do usług świadczonych przez urzędy administracji publicznej. 

W realizacji są już projekty Szefa Służby Cywilnej skierowane do administracji centralnej o wartości około 15 milionów złotych. Ponadto na ten rok zaplanowano kolejny konkurs dla samorządów, w którym dofinansowanie otrzymają projekty przewidujące między innymi realizację niewielkich inwestycji infrastrukturalnych, takich jak prace dostosowawcze, montaż podjazdów, implementację rozwiązań ułatwiających przemieszczanie się w budynkach, w których samorządy świadczą usługi.
 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}