W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prościej niż myślisz o Funduszach Europejskich

18.08.2021

Prosty język na pierwszym miejscu stawia odbiorcę i jego potrzeby. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej o trudnych sprawach piszemy prosto. Fundusze Europejskie stanowią tu nie lada wyzwanie. Beneficjent, aplikowanie, wdrażanie – to trudne słowa, które towarzyszą pieniądzom unijnym. Chcemy to zmienić. Tym zmianom ma służyć idea prostego języka.

Napis: Logotyp Prosto i Kropka

Często same nazwy projektów, które dofinansowują Fundusze Europejskie przypominają Hamletowskie „Być albo nie być - oto jest pytanie”. To się zmieni. Jesteśmy na początku nowej perspektywy unijnej na lata 2021-2027. To będzie również nowe otwarcie dla prostego języka w funduszach unijnych. To okazja by skończyć  z rozbudowanymi i skomplikowanymi tekstami i tytułami projektów. Twórzmy treści i nazwy w stylu Cezara: „veni, vidi, vici” - czyli ma być krótko i na temat.

Dlaczego pisane prostą polszczyzną jest ważne? Po pierwsze chodzi o efekt promocyjny – odbiorcy znacznie łatwiej zapamiętują chwytliwe, krótkie tytuły projektów. Po drugie jesteśmy zobowiązani do upraszczania komunikacji.

Prosty, czyli jaki?

Prosty język, to zrozumiała, przejrzysta i partnerska komunikacja. To szczególny sposób używania języka. Sposób pisania, dzięki któremu masowy odbiorca (każdy obywatel) rozumie tekst szybko i łatwo. W prostym języku unikamy zawiłych konstrukcji składniowych, żargonu zawodowego i specjalistycznego słownictwa. Jeśli nie możemy ich ominąć, wyjaśniamy trudne terminy. Formułujemy informację tak, by przeciętny odbiorca mógł ją łatwo zrozumieć.

Ważne są proste zasady, które sprawią, że tekst będzie czytelny przy pierwszym kontakcie z nim. Warto wystrzegać się rzeczowników odczasownikowych, strony biernej i rozwijać skróty.

Proste, prawda?

Zasady prostego języka

  • Tekst dziel na akapity ze śródtytułami.
  • Używaj krótkich i dobrze znanych wyrażeń.
  • Twórz krótkie zdania – do dwudziestu wyrazów.
  • W każdym zdaniu pilnuj głównej myśli.
  • Używaj naturalnej gramatyki.
  • Często nazywaj siebie i wzywaj czytelnika.

Co robimy dla Was?

Nasze działania opierają się przede wszystkim na edukowaniu i upowszechnianiu prostego języka w instytucjach systemu FE. Nasze hasło to "Prosto i kropka". Zainicjowaliśmy Forum Prostego Języka oraz Deklarację na rzecz prostej komunikacji, dzięki której zbudowaliśmy społeczność instytucji, które chcą upraszczać swoją komunikację. Obecnie w gronie sygnatariuszy jest 39 instytucji, w tym m.in. ministerstwa i inne urzędy. Organizujemy cykliczne tematyczne spotkania o prostym języku w gronie sygnatariuszy.

Szkolimy naszych pracowników oraz przedstawicieli instytucji w systemie FE i innych urzędów. Zachęcamy do pisania o rzeczach ważnych z punktu widzenia odbiorcy. Krok po kroku rozwijamy świadomość i pokazujemy korzyści z wprowadzania prostego języka.

Stworzyliśmy sieć liderów prostego języka, którzy wprowadzają prosty język. W 2020 r. organizowaliśmy cykl webinariów edukacyjnych dla liderów prostego języka. Realizujemy kampanie informacyjne, które upowszechniają wiedzę o prostym języku, np. cykl „Prosty język na wesoło”, czyli teksty i rysunki o prostym języku.

Inni też upraszczają!

Nie jesteśmy sami. Kolejne urzędy chcą upraszczać. Ministerstwo Finansów czy Krajowa Administracja Skarbowa – to przykłady ze świata finansów. Są również instytucje, które wprowadzają prosty język w Funduszach Europejskich – m.in. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych w wybranych konkursach o dofinansowane z pieniędzy unijnych. Upraszcza też Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Świadczy o tym prosty język w konkursach tzw. „szybkiej ścieżki” w programie Inteligentny Rozwój.

Nie czekaj!

Zobacz nasze publikacje i inne materiały edukacyjne w portalu FE – Poznaj zasady prostego języka.

Filmy, spoty, podcasty

Sprawdź, czy Twój tekst jest trudny

  • Aplikacja Jasnopis – narzędzie do mierzenia zrozumiałości polskich tekstów. Ten program komputerowy pomaga ocenić, czy tekst jest trudny pod względem językowym. Poziom trudności jest mierzony w skali 1-7. Program opracowali, w wersji podstawowej i zaawansowanej, naukowcy z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
  • Logios do zabawy – to aplikacja do analizy języka. Narzędzie bada około 30 cech stylu języka. Używa m.in. LPI, czyli indeksu prostego języka.

Kontakt: prosty.jezyk@mfipr.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}