W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prosty Język – wspólna sprawa

30.11.2021

Chcemy mówić i pisać tak, aby odbiorcy naszych komunikatów potrafili usłyszeć i odczytać to, co chcemy im przekazać – to fragment Deklaracji na rzecz upraszczania języka. Dziś dołączyły do niej: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, miasto Dąbrowa Górnicza, starostwo powiatowe w Olkuszu. W uroczystości podczas III Forum Prostego Języka udział wziął minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz dyrektor generalny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) Robert Bartold. Forum odbyło się ze specjalnym udziałem prof. Jerzego Bralczyka, członka Rady Języka Polskiego i Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.

minister Grzegorz Puda mówi do mikrofonu, za nim napis Prosto i kropka

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej buduje administrację przyjazną obywatelom. Prosty język to jej podstawa. Chcemy, by obywatele dostawali pisma, które są zrozumiałe i przyjazne, pisane z myślą o nich. Dlatego jednym z naszych zadań jest przekładanie nawet trudnych i skomplikowanych informacji na proste i zrozumiałe komunikaty

– powiedział minister Grzegorz Puda.

W 2018 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) zainicjowało Forum Prostego Języka i Deklarację na rzecz upraszczania języka. Inicjatywy działają pod hasłem: Prosto i kropka. Z kolei w grudniu 2020 r. Szef Służby Cywilnej podpisał zalecenia, które upowszechniają prosty język.

Dużym ułatwieniem dla interesantów jest stosowanie prostego języka. Mamy zasady i narzędzia. Zachęcamy, by je stosować

– zachęcał nowych sygnatariuszy minister Grzegorz Puda.

Dyrektor generalny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej ocenił, że zaangażowanie kierownictwa i pracowników ministerstwa jest konieczne dla zmiany komunikacji urzędowej z otoczeniem.

Prosty język jest elementem dostępności. Odpowiada na potrzeby obywateli, odbiorców usług publicznych

– zauważył Robert Bartold.

MFiPR jest prekursorem prostego języka w administracji. Powołaliśmy Zespół prostego języka, który tworzą przedstawiciele biur i departamentów. Stworzyliśmy sieć liderów prostego języka, którzy wprowadzają prosty język w instytucjach systemu Funduszy Europejskich. Wprowadziliśmy szablon prostego i dostępnego pisma.

Dołącz do Deklaracji na rzecz upraszczania języka: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/promocja/prosto-o-funduszach-europejskich-1/deklaracja-na-rzecz-upraszczania-jezyka

Zainteresowane instytucje zapraszamy do kontaktu przez e-mail: prosty.jezyk@mfipr.gov.pl

Poznaj zasady prostego języka: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/promocja/prosto-o-funduszach-europejskich-1/

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}