W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przedstawiciele ONZ w Katowicach. Ostatnia prosta do Światowego Forum Miejskiego

22.04.2022

W piątek 22 kwietnia kończy się misja techniczna ONZ, a konkretnie UN-Habitat, w Katowicach. Od 7 kwietnia przedstawiciele tej organizacji uzgadniali ze stroną polską szczegóły 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF11) i sprawdzali stan przygotowań do tego wydarzenia.

Na zdjęciu przedstawiciele organizatorów Światowego Forum Miejskiego w Katowicach, stojący na Rynku w Katowicach pod zegarem odmierzającym czas do startu WUF 11.

Do WUF11 pozostały nieco ponad 2 miesiące. Od 26 do 30 czerwca Katowice staną się światowym centrum dyskusji o rozwoju miast. Przy tak dużym projekcie to etap ostatnich uzgodnień. Organizatorzy WUF11 – UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) oraz Miasto Katowice – dopinają szczegóły programu, logistyki i promocji wydarzenia. Szykowane są też atrakcje dla mieszkańców i turystów. Tych wszystkich kwestii dotyczyły rozmowy z UN-Habitat.

Ze strony polskiej w spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele MFiPR, Katowic oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Do dyskusji, w zależności od tematu, dołączali przedstawiciele służb odpowiadających za bezpieczeństwo oraz firm realizujących poszczególne elementy wydarzenia.

Kontrola jakości

Przygotowanie takiego wydarzenia można porównać do budowy samochodu od podstaw. Trzeba stworzyć projekt, wyprodukować części, które następnie należy złożyć. Wszystko po to, by w umówionym terminie auto mogło zjechać z taśmy produkcyjnej, co w tej metaforze oznacza samo wydarzenie. Projekt już jest, części są, kończymy składanie pojazdu. Wizyta UN-Habitat to taka wspólna kontrola jakości, która wypadła pozytywnie. Premiera auta już 26 czerwca

– komentuje Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz rządowy pełnomocnik ds. WUF11.

Podczas wizyty UN-Habitat omawiane były następujące tematy:

  • program WUF11,
  • baza hotelowa,
  • przygotowanie obiektu (MCK) do wydarzenia,
  • kwestie bezpieczeństwa, w tym wyznaczenie strefy eksterytorialnej wokół MCK,
  • wystawa Urban Expo,
  • tłumaczenia,
  • przygotowanie platformy do hybrydowego udziału w WUF11,
  • ceremonie otwarcia i zamknięcia WUF11 oraz podniesienia i opuszczenia flag Polski i ONZ,
  • oprawa graficzna wydarzenia,
  • akredytacje uczestników,
  • atrakcje dla mieszkańców i turystów związane z WUF11,
  • promocja WUF11 w Polsce i Europie.

Równolegle do misji technicznej w Katowicach odbyła się misja przedstawicieli ambasadorów kilku państw przy UN-Habitat.

Zwieńczeniem obu misji było spotkanie wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak oraz Prezydenta Katowic Marcina Krupy z przedstawicielami UN-Habitat, które odbyło się 22 kwietnia.

Nie tylko dla miastomaniaków

Bardzo zależy nam na tym, by WUF11 był nie tylko spotkaniem ekspertów i praktyków, ale żeby też stał się atrakcją dla mieszkańców Katowic i wszystkich, którzy w tym czasie odwiedzą stolicę województwa śląskiego. W tym kontekście zachęcam do udziału w Urban Expo i odwiedzenia 11 stref, które nazwaliśmy „WUF na mieście”

– mówi Jarosińska-Jedynak.

Urban expo to najciekawsze i przyciągająca największą liczbę uczestników atrakcja Światowych Forów Miejskich. Na Urban Expo swoje pawilony promocyjne przygotowują państwa, miasta, ale też firmy. Często są to imponujące i ciekawe konstrukcje. Polska i Katowice promowały się takim pawilonem na poprzednim WUF, które odbywało się w 2020 roku w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Urban Expo będzie zlokalizowane na parkingu NOSPR. Aby wejść na teren wystawy, trzeba zarejestrować się na WUF11.

Atrakcją dla mieszkańców będą też tematyczne strefy pod wspólnym szyldem „WUF na mieście”. Strefy będą zlokalizowane poza MCK, ale w pobliżu centrum kongresowego. Wejście do nich nie będzie wymagało rejestracji WUF11. W przestrzeni miejskiej zagoszczą m.in. strefa nauki, strefa innowacji, kino miejskie czy scena muzyczna. Dokładne lokalizacje i program stref zostaną podane wkrótce.

O WUF 11

Światowe Forum Miejskie to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. Wydarzenie odbywa się co dwa lata. Pierwsza edycja odbyła się w 2002 roku w Nairobi. Dotychczas forum gościło m.in. w Vancouver, Kuala Lumpur czy Abu Zabi i gromadziło od kilku do nawet 20 tysięcy uczestników z całego świata. Pomysłodawcą i głównym organizatorem WUF jest UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich.

Gospodarzami, a zarazem współorganizatorami 11. sesji WUF będą Polska i Katowice. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej.

WUF11 rozpocznie się 26, a zakończy 30 czerwca 2022 roku. Całe wydarzenie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Hasło polskiej edycji WUF brzmi: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”. Dyskusje na WUF będą się toczyć wokół 6 tematów:

  • Miasta sprawiedliwe
  • Zielona przyszłość miast
  • Innowacje i technologie
  • Budowanie odporności miast
  • Planowanie i zarządzanie miejskie
  • Przyszłość gospodarki i finansów miejskich

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę i ogromnymi zniszczeniami w ukraińskich miastach, na prośbę Polski do programu zostanie włączony temat odbudowy miast po wojnie.

Partnerami wydarzenia po stronie polskiej, którzy wspierają organizatorów, są Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Rada Młodych WUF11.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}