W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przemyśl z dofinansowaniem z Programu Rozwój Lokalny

05.07.2021

Przemyśl otrzyma ponad 3,5 miliona euro z Funduszy Norweskich i EOG na działania, które mają pobudzić rozwój lokalny miasta. O rozstrzygnięciu związanym z naborem w Programie "Rozwój lokalny" poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Wsparcie z programu otrzyma 29 miast z całej Polski.

Od lewej prezydent miasta Przemyśl i wiceminister Waldemar Buda trzymają wspólnie czek z napisem: "Przemyśl 3 521 346,00 euro".

Przemyśl jest kolejnym  miastem, które znalazło się na się na liście zwycięzców Programu "Rozwój lokalny" . Przemyśl fundusze z programu przeznaczy przede wszystkim na  rozwijanie potencjału turystycznego oraz rekreacyjnego. Miasto ma plan na zwiększenie dostępności do zabytkowej części miasta i działania związane z adaptacją do zmian klimatu.

Program "Rozwój lokalny" to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast. Zgłaszane projekty zawierały długoterminowe, zintegrowane i wielotematyczne koncepcje rozwoju miast. Mają one wpłynąć na poprawę komfortu życia wszystkich mieszkańców

– mówił wiceminister Waldemar Buda.

Z rąk sekretarza stanu Waldemara Budy czek na dofinansowanie projektu przyjął prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

Program "Rozwój lokalny" wspiera inwestycje w środowisko, rozwój gospodarczy i społeczny, efektywność lokalnej administracji publicznej przez co poprawione zostaną standardy życia dla wszystkich mieszkańców małych i średnich miast. Jego celem jest  wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej kraju.

Wsparcie w programie będzie można wykorzystać na działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza (przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny), ograniczanie bezrobocia, migracji zarobkowej do dużych miast, wspieranie przedsiębiorczości oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy. To także szansa na realizację projektów, które wpisują się w lokalną politykę mieszkaniową. Program kładzie również nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej.

Przygotowane w trakcie konkursu finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG projekty przyczynią się do stworzenia kompleksowego planu rozwoju środowiskowego, społecznego, gospodarczego i instytucjonalnego zwycięskich miast.

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG). To forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.
Pełna lista dofinansowanych miast ukaże się już 9 lipca na stronie www.eog.gov.pl w zakładce poświęconej Programowi "Rozwój lokalny".

Materiały

Rozwój lokalny
{"register":{"columns":[]}}