W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada Dialogu Społecznego o sytuacji na rynku pracy

01.02.2022

Najważniejszymi wyzwaniami w obszarze rynku pracy w najbliższych latach będzie nadal kontynuacja działań stabilizujących sytuację z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+). Ich celem jest redukcja skutków spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią covid-19. To jeden z wniosków po posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, w którym uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W sali przy stole ustawionym w podkowę siedzi grupa osób. Przed nimi duży monitor, na którym widać zdalne łączenie.

foto: Przemysław Keler / KPRP

W latach 2021-2027 środki EFS+ w obszarze rynku pracy skoncentrowane będą na poziomie regionalnym. W programach regionalnych będą realizowane kompleksowo działania z zakresu aktywizacji zawodowej

– zaznacza wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zgodnie z treścią projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 w ramach celu polityki „Europa o silniejszym wymiarze społecznym” realizowane będą działania na rzecz zwiększenia dostępu do zatrudnienia dla wszystkich osób poszukujących pracy, w tym również dla osób biernych zawodowo, które nie poszukują aktywnie zatrudnienia. Przewiduje się wsparcie osób ubogich pracujących czy osób zatrudnionych na niestabilnych umowach. Zakłada się pomoc w zakresie podnoszenia ich kwalifikacji i pomocy w podjęciu lepszego zatrudnienia.

Do końca 2021 r. z kompleksowej aktywizacji zawodowej od początku realizacji programu Wiedza Edukacja Rozwój. skorzystało już ponad 910 tys. osób młodych, w tym nieco ponad 625 tys. osób bezrobotnych i długotrwale bezrobotnych oraz 99,2 tys. osób biernych zawodowo. Po zakończeniu projektów EFS 486 tys. osób młodych nadal pracuje lub prowadzi własną działalność gospodarczą, a 173 tys. osób uzyskały kwalifikacje.

Rada Dialogu Społecznego to forum dialogu trójstronnego – pracowników, pracodawców i rządu. Celem działania rady jest zapewnienie warunków do rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej, realizacja zasady partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia, a także poprawa jakości formułowania i prowadzania polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych. Rada wspiera również prowadzenie dialogu społecznego na wszystkich szczeblach jednostek samorządu terytorialnego.

{"register":{"columns":[]}}