W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada Ministrów wkrótce zajmie się Krajową Strategia Rozwoju Regionalnego

20.08.2019

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 – rządowej wizji rozwoju województw.

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego jest uszczegółowieniem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie polityki regionalnej.

- Według poprzednio obowiązującego modelu rozwoju inwestycje kierowano głównie do dużych miast i liczono, że rozwój samoistnie rozprzestrzeni się na mniejsze miejscowości. My ten model zmieniamy na zrównoważony rozwój. Z owoców wzrostu mają prawo korzystać mieszkańcy całej Polski, niezależnie od tego czy mieszkają w mieście czy na wsi, w zachodniej czy we wschodniej części naszego kraju – tak założenia dokumentu tłumaczy minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

KSRR to efekt współpracy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju  z przedstawicielami wielu środowisk – samorządów, resortów i innych partnerów społeczno-gospodarczych. Na przełomie 2018 i 2019 roku były prowadzone szerokie konsultacje społeczne projektu strategii. Przedstawiciele ministerstwa odwiedzili każde województwo.

Dokument prezentuje stan regionów „na dziś” -  jak wygląda ich sytuacja społeczna, gospodarcza i przestrzenna, jakie są ich strategiczne cele i w jaki sposób ich osiągnięcie ma być wspierane przez politykę krajową.

Ponadto KSRR wskazuje 4 typy obszarów, do których powinno trafić szczególne wsparcie państwa po to, by przyspieszyć ich rozwój. To tak zwane obszary strategicznej interwencji (OSI):

  • skupiska gmin wiejskich i powiązane z nimi funkcjonalnie małe miasta (poniżej 20 tys. mieszkańców) o największej koncentracji problemów rozwojowych – głównie w północnej i wschodniej części kraju,
  • miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze. Są to 122 miasta wskazane przez Polską Akademię Nauk,
  • Śląsk,
  • wschodnia Polska.

Co to oznacza w praktyce? OSI zostaną uwzględnione w krajowych i regionalnych strategiach oraz programach m.in. poprzez wskazanie dedykowanych im działań. Przykładem może być program ponadregionalny 2020+ na perspektywę unijną 2021-2027, który ma wspierać najsłabiej rozwinięte obszary Polski.

KSRR ma również na celu wspieranie konkurencyjności regionów, podnoszenie jakości kapitału ludzkiego i rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Dużą wagę przywiązuje się do rozwijania kompetencji administracji publicznej, jako niezbędnych do prowadzenia skutecznej polityki rozwoju. KSRR tworzy warunki do większego angażowania się samorządów gminnych i powiatowych w realizację wspólnych projektów i współpracę ponad granicami administracyjnymi.  Polem do efektywnej współpracy samorządów gminnych, powiatowych oraz samorządu województwa z rządem mogą być zaproponowane w KSRR nowe mechanizmy uzgodnień. Są to kontrakt programowy i kontrakt sektorowy oraz porozumienie terytorialne.

Po przyjęciu przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt Strategii trafi pod obrady rządu.

{"register":{"columns":[]}}