Razem z KPO zmieniamy polskie szkoły
24.06.2026
Przyszłość edukacji to także nowoczesne i energooszczędne budynki. Przeznaczyliśmy blisko 1,8 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy na termomodernizację placówek oświatowych. Dzięki temu szkoły będą bardziej ekologiczne i tańsze w utrzymaniu. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odwiedziła dzisiaj jedną z dofinansowanych szkół w Zwonowicach (woj. śląskie), gdzie trwają prace termomodernizacyjne
Za moment koniec roku szkolnego. To najlepszy moment, aby podsumować KPO dla edukacji. Nieprzypadkowo mówimy o tym w Zwonowicach w woj. śląskim, bo większość z tych inwestycji realizujemy w Polsce lokalnej. To przede wszystkim termomodernizacja 558 szkół w całej Polsce, w tym kilkadziesiąt na Śląsku. Przeprowadziliśmy całościowe ocieplenie budynków i wymianę stolarki. Dzięki tym inwestycjom szkoły będą płaciły mniejsze rachunki za energię
– powiedziała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas briefingu w Zwonowicach.
Szkoła podstawowa w Zwonowicach otrzymała ponad 3 mln zł na termomodernizację. Za te pieniądze ocieplono ściany, wymieniono okna i drzwi, a także zamontowano panele fotowoltaiczne.
To jedna z kilkudziesięciu szkół w województwie śląskim, która skorzystała ze wsparcia – w regionie zawarto już 22 umowy na łączną kwotę 126 mln zł.
Potrzeby w całym kraju są ogromne, dlatego w ramach rewizji KPO podwoiliśmy środki na termomodernizację placówek edukacyjnych.
Zawarto 290 umów na kwotę 1 764 mln zł. Ociepliliśmy już 410 szkół, a docelowo będzie to 558 placówek.
Cyfryzacja szkół z KPO
Drugim kluczowym obszarem wsparcia dla placówek oświatowych w ramach KPO jest zakup sprzętu komputerowego oraz modernizacja infrastruktury sieciowej. Do szkół podstawowych i ponadpodstawowych trafiło już blisko 735 tys. komputerów, laptopów oraz tabletów, z których korzysta 16 511 placówek. Ponadto 2 tys. szkół zyska dostęp do szybkiego internetu.
12 tysięcy szkół w całej Polsce, w tym wiele szkół, także w województwie śląskim otrzyma nowe laboratoria sztucznej inteligencji
– dodała minister.
KPO dla Śląska
W ramach Krajowego Planu Odbudowy zawarto na Śląsku ponad 140 tys. umów na ponad 26,1 mld zł. To oprócz projektów edukacyjnych, także inwestycje w ochronę zdrowia (ponad 1,7 mld zł), termomodernizację domów (525 umów na kwotę ponad 45 mln zł na Śląsku), infrastrukturę wodno-kanalizacyjną na obszarach wiejskich (36 umów na kwotę ponad 99,5 mln zł).
W regionie, w ramach KPO są modernizowane linie kolejowe (56 umów na ponad miliard złotych). Wsparcie na kwotę ponad 17,2 mld zł przyznano na rzecz krajowego systemu energetycznego (Fundusz Wsparcia Energetyki – 4 umowy).