Powrót

Razem z KPO zmieniamy polskie szkoły

24.06.2026

Przyszłość edukacji to także nowoczesne i energooszczędne budynki. Przeznaczyliśmy blisko 1,8 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy na termomodernizację placówek oświatowych. Dzięki temu szkoły będą bardziej ekologiczne i tańsze w utrzymaniu. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odwiedziła dzisiaj jedną z dofinansowanych szkół w Zwonowicach (woj. śląskie), gdzie trwają prace termomodernizacyjne

Na zdjęciu minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas briefingu w Zwonowicach odpowiada na pytania dziennikarzy

Za  moment koniec roku szkolnego. To najlepszy moment, aby podsumować KPO dla edukacji. Nieprzypadkowo mówimy o tym w Zwonowicach w woj. śląskim, bo większość z tych inwestycji realizujemy w Polsce lokalnej. To przede wszystkim termomodernizacja 558 szkół w całej Polsce, w tym kilkadziesiąt na Śląsku. Przeprowadziliśmy całościowe ocieplenie budynków i wymianę stolarki. Dzięki tym inwestycjom szkoły będą płaciły mniejsze rachunki za energię

– powiedziała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas briefingu w Zwonowicach.

Szkoła podstawowa w Zwonowicach otrzymała ponad 3 mln zł na termomodernizację. Za te pieniądze ocieplono ściany, wymieniono okna i drzwi, a także zamontowano panele fotowoltaiczne.

To jedna z kilkudziesięciu szkół w województwie śląskim, która skorzystała ze wsparcia – w regionie zawarto już 22 umowy na łączną kwotę 126 mln zł.

Potrzeby w całym kraju są ogromne, dlatego w ramach rewizji KPO podwoiliśmy środki na termomodernizację placówek edukacyjnych.

Zawarto 290 umów na kwotę 1 764  mln zł. Ociepliliśmy już 410 szkół, a docelowo będzie to 558 placówek.

Cyfryzacja szkół z KPO

Drugim kluczowym obszarem wsparcia dla placówek oświatowych w ramach KPO jest zakup sprzętu komputerowego oraz modernizacja infrastruktury sieciowej. Do szkół podstawowych i ponadpodstawowych trafiło już blisko 735 tys. komputerów, laptopów oraz tabletów, z których korzysta 16 511 placówek. Ponadto 2 tys. szkół zyska dostęp do szybkiego internetu.

12 tysięcy szkół w całej Polsce, w tym wiele szkół, także w województwie śląskim otrzyma nowe laboratoria sztucznej inteligencji

– dodała minister.

KPO dla Śląska

W ramach Krajowego Planu Odbudowy zawarto na Śląsku ponad 140 tys. umów na ponad 26,1 mld zł.  To oprócz projektów edukacyjnych, także inwestycje w ochronę zdrowia (ponad 1,7 mld zł),  termomodernizację domów (525 umów na kwotę ponad 45 mln zł na Śląsku),  infrastrukturę wodno-kanalizacyjną na obszarach wiejskich (36 umów na kwotę ponad 99,5 mln zł).

W regionie, w ramach KPO są modernizowane linie kolejowe (56 umów na ponad miliard złotych). Wsparcie na kwotę ponad 17,2 mld zł przyznano na rzecz krajowego systemu energetycznego (Fundusz Wsparcia Energetyki – 4 umowy).

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}